Válečné vzpomínky Stanislava Dronga (Hutník 30.9.2009)
30. září 2009, 11:20
HRÁDEK - Desátého září oslavil válečný veterán Stanislav Drong své devadesátiny. Díky kronikáři obce Petru Majerovi, který pana Dronga navštívil, aby zaznamenal jeho vzpomínky na časy dávno minulé, můžeme pár střípků ze života pana Dronga přinést i vám, čtenářům.
Stanislav Drong se narodil 10. září 1919 v Hrádku ve Slezsku. Tam také navštěvoval polskou obecnou školu a pokračoval na měšťance v Bystřici. Po jejím absolvování se vyučil malířem natěračem a až do roku 1940 byl zaměstnán u soukromníka v Třinci. Když jeho rodiče přijali tzv. Volksliste, nesl to velmi těžce: „Tehdy mi maminka říkala, že byla na sepisování národností a že jsme teď Slezané. Já ji na to odpověděl, že znám národnost českou, polskou, německou, ale nevím, co to je národnost slezská! Vzpomínám si, že jsem chtěl tehdy dokonce zajít na německý úřad a národnost slezskou si nechat změnit. Jenže v práci mi kamarádi řekli, ať to nedělám, že jeden jejich známý to udělal a skončil v koncentračním táboře. Tehdy jsem ještě nevěděl, co to je koncentrák, ale poslechl jsem je," říká Stanislav Drong.
Následoval povolávací rozkaz do německé armády. Zde prodělal krátký výcvik a byl odvelen nejprve do Francie a krátce na to na ruskou frontu. Nesmířil se s tím, že musí bojovat ve wehrmachtu a společně se svými bratranci si řekli, že při první příležitosti zběhnou. Uvědomoval si, že to nebude jednoduché a také skutečnost, že kdyby ho Němci chytili, živý nezůstane. Společně s dalšími vojáky se přesto k dezerci připravoval a hledal nejvhodnější okamžik. Ten nastal ve chvíli, kdy Němci ustupovali po boji u Charkova. „Ve vzniklém zmatku jsem si říkal - teď mám možnost utéci," vzpomíná Stanislav Drong. Položil jsem na zem bednu s kulometnými náboji, na kterou jsem si sedl a čekal na vhodnou chvíli. Setmělo se. Věděl jsem, že sovětští vojáci jsou v zákopech na nedalekém kopci. Vyšel jsem na volné prostranství, zahodil pušku, náboje dokonce i plynovou masku a šel jsem směrem k zákopům. Nic nebylo slyšet, všude ticho. Mrazivé ticho. Byl jsem nervózní, ale postupoval jsem dále. Vtom jsem uviděl okop a v něm čtyři minomety 120 mm a vedle nich chodil strážný. Jak se naše oči střetly, oba jsme se vyděsili. Zavolal jsem: Slušaj, idu ku vam. Jenže sovětský voják, když uviděl německou uniformu, tak začal křičet -Němci! Němci!… Ukázal jsem mu, že nemám zbraň a že nejsem Němec, ale Čechoslovák. Pochopil to, zábrany spadly a já jsem si opravdu vydechl. Vysvětlil jsem mu, že chci do zajetí, že chci bojovat proti fašistům. Nalil mi skleničku vodky, a tak jsem se ocitl v zajetí. Víte, po tolika letech přemýšlím, zda to byla odvaha anebo krok do náruče smrti. Kdo v takové situaci nebyl, jen těžko si to představí."
Stanislav Drong se pak přihlásil do 1. československého armádního sboru, kterému velel podplukovník Ludvík Svoboda. Byl zařazen na funkci spojaře a prošel s jednotkou bojovou cestu až na československé hranice, na Duklu. „Zde se rozpoutaly urputné boje, které si málokdo dokáže představit," vzpomíná Stanislav Drong. „Němci byli velmi dobře opevněni a bránili každý kousek území. Vzpomínám zvláště na boje o kótu 534, přezdívanou později jako kóta smrti. Zde jsem byl zařazen k minometné rotě. Němci vedli dělostřeleckou a minometnou palbu a jeden z dělostřeleckých granátů se roztříštil na stromě přímo nad námi. Střepina mě zasáhla do boku a zůstal jsem zraněn ležet z krvácející ranou v zákopu. Nemohl jsem se pohnout, jen jsem posunul nabitou pušku ke své hlavě, abych ji mohl použít, kdyby mě objevili Němci."
Stanislava Dronga odnesli na obvaziště a byl s těžkým zraněním přesunut do nemocnice ve Lvově. Léčil se 4 měsíce a pak se znovu účastnil osvobozování našeho území, až do konce války.
Po válce zůstal ještě jeden rok v armádě. Účastnil se tzv. vyčišťovacích bojů proti zbytku ozbrojených skupin na našem území a sloužil také krátce u Hradní stráže. Domů, do Hrádku ve Slezsku, se vrátil v březnu 1946. Oženil se a s manželkou Aloisií Szkanderovou měli syna a dceru. Nastoupil do elektrikářské dílny v Třineckých železárnách, kde pracoval až do odchodu do důchodu v roce 1977.
„Co bych chtěl vzkázat mladé generaci? Myslím si, zeje velká škoda, že byla zrušena vojenská služba, stačil by úplně jeden rok, ale byla by potřeba. Dnešní armáda je podle mě založena mnohem víc na penězích, než na pocitu odpovědnosti jít v případě potřeby bránit tuto zemi. A to je škoda."
Petr Majer