V Mexiku pomůže osadníkům s angličtinou (Hutník 29.7.2009)
29. července 2009, 11:55
T
ŘINEC - Kdybyste potkali drobnou blonďatou Evu Bazgierovou, neřekli byste o ní, že se chystá na náročnou misi. Jakmile ale začne mluvit, je vám jasné, že už se rozhodla. V září odjede na půlroční dobrovolnickou činnost v indických mexických komunitách, kde bude místní učit angličtinu.
Zapojila se do projektu občanského sdružení CommU-NITY inspiration (CI), jehož cílem je pomoc v rozvojovém světě, ale také šíření myšlenky dobrovolnictví a lidské solidarity. „Sdružení vysílá do vhodně zvolených mexických venkovských komunit, v tomto případě do Rio Manso a Cuetzalan, evropské dobrovolníky, kteří jsou vyškoleni ve speciální výukové metodě a kteří šest měsíců vyučují mexickou veřejnost angličtině. Dobrovolník je ale zároveň vyslancem své komunity, čili se zavazuje ji průběžně informovat o své práci a po návratu uspořádat besedu.
Tím se má právě rozšiřovat povědomí o situaci v zemích, kde je velká chudoba a propagovat dobrovolnictví jako běžnou činnost moderní společnosti," vysvětluje třiadvacetiletá Eva Bazgierová.
Touha po cizích zemích v ní dříme už řadu let. Zapojit se do humanitárních projektů bylo jejím snem už na gymnaziálním studiu, a proto se rozhodla přihlásit se do Olomouce na Mezinárodní rozvojová studia.
Do Mexika odjede spolu s dalšími třemi dobrovolníky, které si CI vybrala. Naváže na činnost, kterou taky organizace vyvinula už loni. A měla s ní úspěch. „Lidé o vzdělávání mají zájem. Ti mladí, aby si zlepšili vyhlídky na budoucnost, ti starší kvůli zefektivnění jejich drobného podnikání. Komunity, kam míříme, jsou situovány v turisticky atraktivních oblastech a ty potřebují pracovníky, kteří umí anglicky," vysvětluje dobrovolnice z Hrádku. Aby se v místě dorozuměla, piluje svoje znalosti španělštiny.
Sama už absolvovala dobrovolnickou práci v Moldávii a Arménii. Tehdy pouze na jeden měsíc. Připouští, že půlroční mise se tak trochu obává. „Přiznám se, že být sama tak dlouho v naprosto odlišném prostředí, s horšími hygienickými podmínkami a také v období prasečí chřipky, mě trochu děsí. Nicméně je to výzva a nová zkušenost, jestli vůbec jsem schopna práce v humanitárních organizacích v místech, která se od naší kultury i životní úrovně úplně liší," říká Eva Bazgierová. Odvahu ji ale dodává pocit, že její práce přinese ovoce a lidem z chudých oblastí alespoň trochu naděje na lepší život.
Petra Jurásková