V Hrádku byly vytyčeny 2 trasy Nordic Walking

3. října 2013, 00:03
Co je to Nordic Walking? Jedná se o turistickou chůzi s holemi. Obec Hrádek na svém území vytýčila dvě takovéto trasy: Kolem nejstarší lípy na Jablunkovsku a Ke zvoničce sv. Izidora. První, zeleně značená trasa je určena pro nenáročnou turistiku, druhá trasa je náročnější. Tento projekt, který nese název Sport pro Activ je společným počinem Hrádku a Skoczowa, naší partnerské obce.

 

Projekt Sport pro Activ Skoczow a Hrádek - podpora sportovně-turistických aktivit bez hranic, který v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce spolufinancuje Fond mikroprojektů Euroregionu Těšínské Slezsko. Kromě vytýčení NW tras bylo zakoupeno 25 párů holí pro Nordic Walking, které Obec půjčuje zájemcům o Nordic Walking. Výpůjční místa jsou: muzeum a  obecní úřad. Rovněž byla vydána dvojjazyčná česko-polská mapa NW  tras v Hrádku a ve Skoczově. Tabule s popisem tras a bližšími informacemi o moderní, velmi intenzívně se rozvíjející sportovně-turistické aktivitě Nordic Walking je instalována v obecním pačíku na výchozím bodě NW trasy a u nádraží.

 

Co je nordic walking?

Nordic walking - (doslovně přeloženo severská chůze) je běžná chůze se speciálně navrženými hůlkami, na základě vyspělé techniky. Je to přirozená chůze pro všechny formy fyzické aktivity.

Disciplína byla založena ve dvacátých letech dvacátého století ve Finsku, mezi běžkaři jako "suchá" příprava v létě. Bylo zjištěno, že během výcviku běžkaři využívají stejné svaly, jak pří normálním tréninku (víc než 90% svalů v našem organizmu).

Nordic walking nebyl hned populární. Během 80. let prosazovali tuto aktivitu mezi sportovci a na školách, ale výsledek nebyl dosažen. Prvořadě používali obyčejné hůlky pro běžecké lyžování, ale ukázalo se, že jsou příliš dlouhé a nepraktické pro chůzi po městě a měly špatný vliv na klouby a to z důvodu kontaktu hole s tvrdým podložím.

V roce 1997 finská společnost Exel navrhla první speciální hole pro nordic walking. V témže roce byla ve Finsku schválená a popsaná tato nová disciplína. Od té doby chůze s holemi vzbuzovala stale větší zájem a do dalších evropských státu se dostala v roce 2000, do Polska přišla v letech 2003-2004.

K tomuto sportu není zapotřebí větších finančních nákladů nebo kondici. Je to sport, kterému se můžete věnovat celoročně, v jakémkoliv terénu, pro lidi všech věkových kategorií a za jakéhokoliv počasí. Díky pravidelnému cvičení se tělo dostane do kondice, snižujete krevní tlak, cukr v těle a taktéž cholesterol. Hůlky nám pomáhají udržet tělo v rovnováze. Nordic walking je ideální pomůckou proti stresu, odstraní ztuhle krční svaly, hlavně u lidí, kteří tráví spoustu hodin sezením u počítače.

Nordic walking je často považován za jednoduchý a snadný sport, který bravurně zvládne každý člověk. Není to jen o tom,vzít hůlky do rukou a jít. Velmi důležité u tohoto sportu je držení rukou a nohou v kombinaci s držením hůlek. Pravidelné delší kroky a pohyb vycházející z paty zaručí správnost chůze nordic walking.  Důležitá je správná technika. Nekoordinované pohyby nepřinesou náležitý výsledek. Proto než začnete cvičit s holemi je důležité dozvědět se od instruktora správnost pohybu s holemi. Aby nordic walking byl správně provedený musíme začít hned základním krokem. Tady jsou nejdůležitější prvky. 

- spuštěné ramena, lokty se pohybují volně kolem trupu;

- hůlky směřují šikmo do zadu pod úhlem 60°;

- pevné držení hole při pohybu vpřed;

- při pohybu hole vzad, dlaň uvolníme s sevření;

- díváme se před sebe, rovná záda;

- lehce pokrčené kolena, hole vedeme blízko trupu;

- hrot hole zabodáváme do země přesně v polovině kroku;

 

Výhody nordic walking

1.  K tomuto sportu stačí pouze 2 hůlky.

2.  Procházkami zapomínáte na starosti a děláte něco užitečného pro svoje zdraví.

3.  Nenamáháme kolena, kyčle ani záda. Zmírňujeme zátěž dolních končetin pomoci pohybu rukou.

4.  Používáme 90 % našich svalů.

5.  Čím rychlejší chůze tím rychlejší je účinek. Během hodinové chůze spalujeme 400 kcal.

1.  Hůlky aktivně využíváme a část váhy přenášíme přímo na ně.

2.  Pohyb paží vychází z ramenního kloubu.

3.  Trup musí být vzpřímený.

4.  Hůlky držíme pevně dlaněmi, které jsou protažené smyčkou.

5.  Nohy a ruce pracuji střídavě: levá noha, pravá ruka a naopak

6.  Tempo si upravíme podle sebe..

 

Výběr holí pro nordic walking

Dostupné jsou skládací tzv. teleskopické a pevné, které jsou vyrobeny ze sklolaminátu, karbonu nebo hliníkové. Karbonové hůlky jsou nejlehčí. Hůlky musí být vybrány přesně dle výšky osoby, která je bude užívat. Pro ty, kteří budou provozovat nordic walking rekreačně, násobíme výšku krát 0,66 a obdržíme správnou délku hole. V praxi to znamená, že délka holí by měla být taková, aby byl úhel v ohnutém lokti 90°.

Originální hole pro nordic walking mají speciální poutka, které jsou označeny jinak pro pravou a jinak pro levou ruku. Poutko musí zajistit, aby mádlo zůstalo na stejném místě i v rozevřené dlani.Každá hůl je zakončena hrotem z kalené oceli, který používáme na měkkém povrchu (tráva, písek, sníh). Naopak na tvrdý povrch (asfalt, beton) použijeme gumové násady.

Boty

Komfortní, sportovní, lehké, nejlépe trekové. Chrání před uklouznutím na mokrém povrchu.

Rukavice

Během dlouhé trasy, zvlášť v zimě doporučujeme speciální sportovní rukavice, které chrání před chladem.

Oblečení

Sportovní, pohodlné, odpovídající počasí. V létě prodyšné, v zimě nejlépe tři vrstvy : prodyšné spodní prádlo, bavlněné tričko nebo rolák, prodyšná bunda, která chrání proti větru a dešti.

V podzimním a zimním období doporučujeme vzít s sebou čepici, reflexní pásky a baterku (čelovku).

 

U nordic walking rozlišujeme tři úrovně: zdravotní (rekreační), fitness a sportovní.

Zdravotní – je pro všechny, kteří chtějí alespoň trochu změnit svůj život a mají chuť vyzkoušet novou, efektivní a zdravotně orientovanou pohybovou aktivitu pro volný čas. Ideální pro osoby s nadváhou, kteří chtějí shodit nadbytečné kilogramy. Trénink není příliš intenzivní. Hlavním úkolem je uvolnit krční svaly.

Fitnessje určeno pro jedince s již zažitými pohybovými stereotypy, kteří alespoň dvakrát týdně provozují pohybovou aktivitu a již mají zkušenosti s nordic walking. Cílem je  redukovat své tělesné proporce a zlepšit činnost srdce a ostatních orgánu těla. Důležitý je trénink 3 krát týdně po dobu 30 60 minut. Tepová frekvence by se měla pohybovat na hranici 60 70 %.

Sportovní – určen pro sportovce. Je možné přidal další cviky, které posílí svaly, zvlášť horní partie těla. Příprava na této úrovni je hodně intensivní. Technika zahrnuje běhání, skákání, chůze nahoru a dolů po strmých svazích

Každý trénink zahájíme vždy rozcvičkou tj. sérií jednoduchých cviků, které připraví tělo jak fyzicky tak psychicky.

Hlavní část by měla být přizpůsobená pro každého individuálně. Dbejte na správnost postavení během chůze – záda přirozeně rovné, napjaté břišní svaly a hýždě, paže pracují přirozeně, chůze z paty přes prsty. 

Jakmile zvládnete základní techniku, přejděte na klasickou. Přidejte pro Vás již známou techniku: když se hůl dostane do pozice „za boky“, pořádně se odrazte od země. V momentu, kdy se odrazíte, otevřete dlaň a pusťte rukojeť hůlky, přetáhněte hůl dopředu, kde znova uchopte rukojeť pevně do dlaně.

Trénink končíme protažením - provádí se za účelem zvýšení pružnosti svalů a šlach, snižuje riziko zranění.

Nejčastější chyby během chůze

1.       Příliš dlouhý krok – chceme jít rychleji přitom prodlužujeme délku kroku, co způsobuje bolest holenní kosti.

2.       Nepřirozená práce rukou – jsou příliš blízko u těla a nepohybuji se kyvadlově nebo jsou se nepohybují vůbec. Zbraňují tak pohybu dopředu.

3.       Odraz nevychází z palce.

4.       Špatná koordinace pohybu. Prává noha jde zároveň s pravou rukou a naopak.

5.       Zabodávání hole před sebou.

6.  Předkloněné držení trupu (hlava v předklonu nebo v předsunu mezi rameny) nebo naopak držení trupu ve přehnaně přímém postavení.

Zveme všechny milovníky Nordic Walking, aby si hrádecké trasy vyzkoušeli.

 

Přílohy:

  • V Hrádku byly vytyčeny 2 trasy Nordic Walking
    V Hrádku byly vytyčeny 2 trasy Nordic Walking
  • V Hrádku byly vytyčeny 2 trasy Nordic Walking
    V Hrádku byly vytyčeny 2 trasy Nordic Walking
  • V Hrádku byly vytyčeny 2 trasy Nordic Walking
    V Hrádku byly vytyčeny 2 trasy Nordic Walking