Sociální reforma - ZMĚNY OD 1.1.2012

24. listopadu 2011, 08:58
Od 1. ledna příštího roku začnou v sociální oblasti platit změny, které se týkají především nového způsobu výplaty a administrace dávek na jednom místě - Úřadu práce ČR (ÚP), dále se změny týkají dávek pro osoby zdravotně postižené (OZP), některých dávek státní sociální podpory, veřejné služby apod. Zavedena bude také tzv. karta sociálních systémů.

 

Co přinese od ledna 2012 sociální reforma? – stručný přehled:

1.     Sjednocení místa výplaty dávek

Od 1. ledna 2012 veškeré nepojistné dávky a příspěvky (tj. dávky pomoci v hmotné nouzi; dávky pro OZP – příspěvek na mobilitu a příspěvek na zvláštní pomůcku; příspěvek na péči; dávky státní sociální podpory – přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, dávky pěstounské péče, porodné apod.) bude nově vyplácet jen úřad práce.

Pro občany z Jablunkova a okolních obcí (tj. z Bocanovic, Bukovce, Dolní Lomné, Horní Lomné, Hrčavy, Hrádku, Mostů u Jablunkova, Milíkova, Návsí, Písečné, Písku) bude tyto dávky vyřizovat kontaktní pracoviště ÚP v Jablunkově na ulici Dukelská 600 (tj. stávající pracoviště ÚP v prvním patře této budovy) a zároveň úřad práce požádal o pronájem kanceláře v budově Dukelská 104 (nová budova městského úřadu, první patro, odbor sociálních věcí a zdravotnictví). 

Kontaktní osoba úřadu práce - Ředitelka kontaktního pracoviště:  Alena Petrová, tel.: 950 113 240-245; ; .

 

V této souvislosti zároveň upozorňujeme, že služby v oblasti zaměstnanosti (zprostředkování zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti apod.) bude i nadále zajišťovat pro Jablunkov a okolní obce kontaktní pracoviště ÚP v Třinci, Poštovní 621, Staré Město, 739 61 Třinec 1. Tel. 950 113 611, 950 113 633, 950 113 636; e-mail: .

 

2.     Změny u dávek pro OZP

Od 1. ledna 2012 se současné dávky  pro osoby zdravotně postižené sloučí pouze do dvou dávek,         a to příspěvek na mobilitu a příspěvek na zvláštní pomůcku.

Příspěvek na mobilitu - Jedná se o opakující se nárokovou dávku. Nárok na příspěvek na mobilitu bude mít osoba starší 1 roku, která není schopna zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace, opakovaně se v kalendářním měsíci dopravuje nebo je dopravována a nejsou poskytovány pobytové sociální služby v domově pro osoby se zdravotním postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče. Výše příspěvku na mobilitu bude v jednotné výši 400 měsíčně. Příspěvek na mobilitu může být přiznán a vyplácen nejdříve od počátku kalendářního měsíce, ve kterém bude zahájeno řízení o přiznání příspěvku na mobilitu (tj. nejdříve leden 2012).

Příspěvek na zvláštní pomůcku - Zavádí se jednorázová nároková dávka na zvláštní pomůcky, které postiženým lidem umožňují sebeobsluhu, slouží k získávání informací nebo ke styku s okolím apod. Bude určena osobám s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí, těžkým sluchovým nebo těžkým zrakovým postižením nebo těžkým mentálním postižením, jejichž zdravotní stav (dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav) nevylučuje přiznání tohoto příspěvku. Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se považuje nepříznivý zdravotní stav, který podle poznatků lékařské vědy trvá nebo trvat déle než 1 rok.

Součet příspěvků na zvláštní pomůcky nesmí v 60 kalendářních měsících (5 let) po sobě jdoucích přesáhnout částku 800 000 Kč. U jednotlivých pomůcek je zákonem stanovena finanční spoluúčast žadatele – zkoumat se bude příjem této osoby a osob společně posuzovaných.

Nárok na výplatu dávek vzniká splněním podmínek stanovených zákonem a podáním žádosti o přiznání dávky (na příslušném úřadu práce).

 

3.     Změna u rodičovského příspěvku

Od 1.ledna 2012 můžou rodiče pružně volit délku pobírání rodičovského příspěvku a jeho výši podle aktuální sociální situace rodiny. Celkem mohou vyčerpat až 220 000 Kč, nejdéle však do 4 let věku dítěte. Výše příspěvku bude činit nejvýše 11 500 korun měsíčně. Pro získání možnosti volby výše příspěvku bude stačit, pokud nárok na peněžitou pomoc v mateřství splní alespoň jeden z rodičů dítěte. Rodičovský příspěvek budou dostávat i rodiče, jejichž dítě chodí do školky nebo do obdobného zařízení pro děti. Od dvou let věku mohou navštěvovat tato zařízení neomezeně. Pro děti do dvou let věku bude zavedeno jednotné konto 46 hodin za měsíc.

Pokud ani jednomu z rodičů nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, výše příspěvku je možná jen v jedné variantě: 7600 korun do 9. měsíce věku dítěte a poté 3800 korun do 4 let věku dítěte.

Děti se zdravotním postižením budou zajištěny jednotným způsobem, tj. tak, aby po dovršení 1 roku věku byly zabezpečeny vždy jednou dávkou, a to buď rodičovským příspěvkem nebo příspěvkem na péči.

 

4.     Příspěvek na péči dle nových kritérií

Posuzování nároku na tuto dávku se změní. Místo dosavadních 36 úkonů a 129 dílčích činností budou posudkoví lékaři nově popisovat jen deset oblastí každodenního života člověka (jak dokáže zvládnout základní životní potřeby). Mezi bude patřit mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost.  Od ledna rovněž dojde ke zvýšení příspěvku na péči pro osoby od           1 do 18 let ve II. stupni závislosti z 5 000 Kč na 6 000 Kč.  NOVĚ si příjemci příspěvku na péči (rodič nezaopatřeného dítěte nebo nezaopatřené dítě) budou moct požádat o jeho zvýšení, a to 2 000 Kč za předpokladu, že jejich příjmy a příjmy osob s nimi společně posuzovaných nedosahují částky dvounásobku životního minima rodiny.

 

5.     Karta sociálních systémů

Dávky a příspěvky bude možné čerpat prostřednictvím tzv. elektronické sociální karty, která bude plnit funkci identifikační i platební. Sloužit bude zejména k identifikaci na úřadě. Karta se vydá automaticky při přiznání nároku na dávku (např. příspěvek na péči, příspěvek na mobilitu apod.). Původně na ni měly být vypláceny i důchody, těch se to ale zatím netýká. Kartou bude možné také platit v obchodech, dále vybírat dávky z bankomatu. Kartu dostanou ti, kteří čerpají sociální dávky s tím, že platební funkce nebude povinná. Povinnost platit kartou sociálních systémů bude vyžadována pouze u osob, které čerpají dávky pomoci v hmotné nouzi, a současně u nich existuje riziko zneužití (např. nákup alkoholu).

Sociální karta bude rovněž u osob se zdravotním postižením plnit funkci průkazky TP, ZTP a ZTP/P se všemi jejími výhodami. V tomto případě dojde pouze k nahrazení papírové průkazky za plastikovou. Kartu budou vydávat úřady práce.

 

6.     Veřejná služba pro nezaměstnané

Od 1.ledna 2012 dojde k převodu veřejné služby na úřad práce, výkon veřejné služby se bude nadále týkat  osob vedených v evidenci uchazečů o zaměstnání. Pro uchazeče o zaměstnání, kteří jsou vedeni v evidenci nepřetržitě déle než 2 měsíce, se od 1.1.2012 zavádí nabídka veřejné služby v rozsahu 20 hodin týdně. Jestliže uchazeč bez vážného důvodu odmítne nabídku, bude vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání. Veřejná služba neznamená jen úklid veřejných prostranství a komunikací, ale třeba i práci v nemocnicích a jiných veřejných budovách, ve školství, v oblasti životního prostředí, v sociální, charitativní, sportovní oblasti apod. V praxi se předpokládá, že nabídka výkonu veřejné služby bude směřována zejména na uchazeče o zaměstnání, kteří jsou dlouhodobě v evidenci úřadu práce.

 

Podrobnější informace k sociální reformě můžete najít na webových stránkách  MPSV ČR (web nazvaný Sociální reforma – změny 2012), kde lze najít informace o všech důležitých změnách připravovaných v sociální oblasti: http://socialnireforma.mpsv.cz; http://mpsv.cz.

Pro případné tazatele je k dispozici i infolinka 844 844 803, kde jsou pracovníci call centra Úřadu práce ČR připraveni zodpovědět dotazy či vysvětlit nejasnosti v souvislosti se sociální reformou.

 

odbor sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Jablunkov