Nepomohl šaman, ale práce (Horizont 11.3.2008)
12. března 2008, 23:05
Z hoře nad smrtí dcery odjel Bohuslav Czudek do Kostariky
ČESKÝ TĚŠÍN / Ve vzdálené středoamerické Kostarice, kousek od břehů Pacifiku, stojí restaurace. Nic by na tom nebylo divného, pokud by se nejmenovala Bohemia a kdyby ji s Kostaričany nepostavil a z velké části nefinancoval Bohuslav Czudek, spolumajitel česko-těšínské firmy Autoservis Czudek.
Název hospůdka dostala na Czudkovu počest, navzdory tomu, že v Kostarice málokdo tuší, kde vlastně Česká republika leží.
„Díky známému jsem si v Kostarice domluvil bydlení v rodině, které jsem oplátkou za pohostinnost pomáhal stavět restauraci. Nebylo to jednoduché. Lidé v Kostarice jsou mentálně úplně jiní. Jsou pohodlnější, nikam nespěchají, a tak vypadá i jejich pracovní snaha. To s sebou ovšem nese velkou bídu. Rodiny bydlí v plechových boudách, spí na zemi a často se živí jen ovocem a ještěrkami. Jedinou vymožeností a kulturním zpestřením běžných dnů je pro ně televize a v ní fotbalové přenosy," vzpomíná Czudek.
Spal s havětí a mačetou
Životu Kostaričanů se přizpůsobil se vším všudy. Spal na zemi a zvykl si, že po něm v noci rejdila různá havěť, od ještěrek, hadů, pavouků až po potkany. Když mu po čase došly peníze, živil se jen ovocem, protože zakousnout se do leguána jako jeho domorodí hostitelé nedokázal. „Ale dalo se to všechno vydržet. Pokud má člověk v srdci takovou bolest, jakou jsem cítil já, vše ostatní mu přijde nepodstatné," tvrdí Czudek.
Po celou dobu těžce pracoval. Způsob práce dělníků byl nejen pomalý, ale i zastaralý. Třeba beton míchali ručně. „Donutil jsem je pořídit míchačku. A pak ta laxnost. Stále jsem musel pobízet k práci. Jednou vadilo slunce, jindy zase něco jiného. Dělník, který nejvíc narušoval pracovní morálku a já ho navrhl propustit, mé vyhrožoval zabitím," uvádí Czudek. Po konfliktu s ním pak raději pár nocí spal s mačetou u hlavy.
Slzavé loučení
Daleko více však poznal skvělých lidí, kteří mu chtěli v jeho hoři upřímně pomoci. Zavedli ho k šamanovi do deštného pralesa, kam by cizinec nikdy netrefil. Ale na smutek ze ztráty blízkého člověka byly i šamanovy čáry a kouzla krátké. Objevil však nové hodnoty. Přesvědčil se, že skutečné bohatství nespočívá v penězích. Jediné, co mu nakonec zbylo, byla zpáteční letenka. Na letiště ho doprovodila celá rodina, u níž čtyři měsíce žil.
„Bylo to dojemné, všichni slzeli. Před mým příjezdem přišli o střechu nad hlavou a já jim stavbou restaurace pomohl zachránit živobytí. Poslední chvíle s nimi jsem prožíval s pocitem zadostiučinění, že tam po sobě něco zanechávám, a rád jsem slíbil, že se někdy vrátím," vzpomíná Bohuslav Czudek.
Kostarika je zemí sopek, častých sesuvů půdy, zemětřesení a banánových plantáží. Seznámení s ní Czudkovi dalo neskutečný zážitek. Jako prodejci aut značky Škoda se mu podařilo zaregistrovat se v Kostarice jako potenciální žadatel o obchodní zastoupení v oblasti Latinské Ameriky (Autoservis Czudek spolupracuje s komorou pro obchodní a hospodářské styky s Latinskou Amerikou). Nynější kurz dolaru vůči euru mu však zatím nedává šanci na tamní trh úspěšné vstoupit. Auta z České republiky by tam byla příliš drahá.
S jedním z kostarických dělníků se Bohuslav Czudek natolik spřátelil, že v zimě ho pozval k sobě domů. „Sprcha, WC, postel, to vše pro něj bylo jako zázrak, stejně jako sníh, který viděl poprvé v životě. Rozhodl se studovat angličtinu a rád by k nám zase přijel," zavzpomínal na něj s potěšením.
„Já se do Kostariky chystám znovu na konci letošního roku. Chci se podívat, jak prosperuje restaurace, a také všechno ukázat své rodině. Stýská se mi po té zvláštní zemi. Změnila mi pohled na život. U nás mají lidé pocit, že jim něco chybí, pořád mají málo. Ale tam si člověk uvědomí, co to je mít doopravdy málo."
JANA PAŠTIKOVÁ