Nejvíce Poláků žije v Hrádku (HORIZONT 22.11.2005)

22. listopadu 2005, 08:11
Hrádek (piv) - Největší procentní zastoupení polské menšiny v České republice obec Hrádek. Podle posledního sčítání lidu žije v Hrádku 42 procent obyvatel polské národnosti.

„Myslím si, že vztahy mezi obyvateli polské a české národnosti jsou v naší obci velice dobré, nezaznamenal jsem žádné problémy. Máme spoustu společných akcí s PZKO, se sportovci, hasiči, navzájem si všichni pomáhají," konstatuje starosta Hrádku Pavel Tomčala (SNK).

V obci pořádají pravidelně novoroční turnaj ve stolním tenise, na jaře se koná Běh Hrádkem, kterého se účastní tři stovky závodníků, od dětí po osmdesátileté kmety. Další pravidelnou akcí bývá Den Hrádku a podzimní turnaj v šachu. „Účast na společných akcích bývá dost velká, z české i polské strany, všichni cítí, že jsou obyvateli jedné obce," dodává Pavel Tomčala.

V obci jsou jako v jedné z mála dvoujazyčné nápisy, ještě letos bude mít Hrádek dvě uvítací tabule, na začátku a konci obce, rovněž dvoujazyčně. Hrádek i dvě školy, jednu polskou a druhou českou. Jako člen Sdružení obcí Jablunkovská partnerství s polským okresem Krapkowice.

„Společně děláme výměnné výlety pro děti, předloni byla v okrese Krapkowice výstava beskydských řezbářů, malířů a fotografu. Naše obec také plánuje dohodu o spolupráci s obcí Wierzchoslawice, rodištěm Wincenta Witose, který v obci pomník, připomínající jeho pobyt v Hrádku v předválečném období," shrnuje starosta.