Lidé Těšínského Slezska směřují z měst na vesnice (Horizont 3.3.2009)

3. března 2009, 11:10
REGION / Osídlení Třinecka a Jablunkovska od roku 1869 do roku 2009 udělalo velký skok. Bydlí zde dvojnásobný počet lidí, než tomu bylo před 140 lety.

 

Nejprudčeji za tyto roky stoupala křivka počtu obyvatel v obou městech -Třinci a Jablunkově. Ze zhruba 6-7 tisíc lidí, kteří žili v Třinci v roce 1869, do­sáhlo město vrcholu po roce 1991. Obý­valo ho přes 40 tisíc občanů. Pak křivka zamířila opačným směrem, k dnešním asi 37 tisícům lidí.

 

Osud Jablunkova je podobný. Před 140 lety se mohl pochlubit jen asi 2,5 tisíci obyvateli. Přes 6 tisíc jich pak měl mezi lety 1991 2001. A opět křivka nabrala směr dolů.

 

„Podle je to tím, že mnoho lidí v posledních letech utíká z rušných měst zpět do klidu, čili na vesnice. Životní úroveň rodin stoupla, do­sáhly na hypotéky, a tak si na okra­jích obcí pod horami postavily ro­dinné domy a do měst dojíždějí jen do práce," myslí si autor grafů, místostarosta Hrádku Robert Borski.

Je to patrné od pohledu na grafy obcí této části regionu. Například Vendryně, Bystřice, Hrádek, Písek, Bukovec či Střítež rozhodně nemusí smutnit, že jim lidé utíkají žít jinam.

 

Přibližně stejný počet dětí nahrazuje počet zemřelých lidí, tak tomu je na Hrčavě, Horní Lomné, Nýdku, Vělopolí, Košařiskách, Řece, Mostech u Jablun­kova, Návsí či Smilovicích. Křivka gra­fu u nich plyne jakoby stále po rovině jen s malými výkyvy. Prudké vlny naho­ru a dolů v pohybu obyvatel však graf vytváří třeba u Písečné, Milíkova, Ropice, Hnojníku.

 

Těžko říci, co způsobí najednou pokles či vzestup místních v urči­tém období. Obrovsky se za 140 let zalidnily obce Hnojník, Písek, Ná­vsí, Hrádek. Do těchto obcí se při­stěhovalo v průměru od 800 do 1200 lidí, zatímco do Jablunkova a Bystřice v průměru 4,5 tisíce lidí.

(PST)