Jsme připraveni provést v obci potřebné změny (TŘINECKÝ OBJEKTIV 2-2006)

14. října 2006, 08:46
říká lídr Sdružení nezávislých kandidátů Hrádek 2006 Josef Byrtus.

 V programu vašeho sdružení uvádíte, že umíte přivést peníze do obce. Jak tomu máme rozumět?
"Jsem jednatelem a také spolumajitelem stavební firmy. Pracujeme také na zakázkách od obecních a městských úřadů a tak se dovídáme, z jakých zdrojů se tyto stavby financují. Takže víme, kam je třeba „sáhnout". Jen si v obci musíme ujasnit, jaké projekty chceme realizovat.


Je potřeba vybudovat tělocvičnu. Jako předseda TJ vím, že potřebujeme pro naše sportovce a občany Hrádku kvalitní sportovní zazená. Tělocvičnu by mohly využívat obě školy pro výuku žáků a odpoledne by zde mohly probíhat různé sportovní kroužky dětí, mládeže i dospělých. Nemám na mysli jen fotbalisty a tenisty, ale i zájemce o další kolektivní sporty, za kterými zatím musí naši občané dojíždět do Bystřice a Jablunkova. Její využití pro konání společenských akcí je diskutabilní s ohledem na platnost nového zákona. Tělocvična by se nacházela v prostorách ZŠ.


Za kandidáty Sdružení nezávislých kandidátů Hrádek 2006 mohu prohlásit, že se zasadíme o výraznou a viditelnou podporu mateřských a základních škol v naší obci. V oblasti bytové výstavby jsme pro vybudování obecních bytů a poskytování zvýhodněných půjček na rekonstrukci domů a bytů našim obyvatelům. Chceme, aby naši občané zůstávali v Hrádku a nemuseli se stěhovat z důvodů bytové tísně do okolních obcí a měst. Kde najdeme peníze?


V Hrádku bylo zadáno několik zakázek na zpracování různých studií a plánů. Tyto se zaplatily, ale k jejich realizaci nedošlo. Takto obyvatelé naší obce zaplatili několik set tisíc korun. Např. plány na kanalizaci nás stály cirka 700 000 Kč. Na veřejné schůzi občanů bylo firmou PRES-KAN prezentováno, že kanalizace bude stát zhruba 70 miliónů Kč, což byla cena nižší, než cena kanalizace gravitační (spádové). V posledním vydání Hrádeckých novin je uváděná cena 140 miliónů Kč.Tato informace však nebyla na jednání zastupitelstva Obce projednávána. A tak se sám sebe ptám:„Neměli by být s touto skutečností (a nejen s ní) seznámeni nejprve zastupitelé? Nebo se tato skutečnost projednávala na úplně jiném zastupitelstvu, které se ovšem nekonalo na Obecním úřadě v Hrádku, ale někde jinde?"
Na veřejnost se také dostala informace, že ani tento typ kanalizace nebude pro obec ufinancovatelný."


Můžete nám přiblížit, jak si představujete rozvoj vzdělaností v obci?
„V první řadě jsou to děti v mateřských a základních školách. Tak jako  na hřišti při fotbale, tak také v životě nedělíme lidi podle národnosti anebo jejich vyznání a chceme jim všem dopřát důstojné podmínky pro jejich výchovu a vzdělávání.V řadě druhé pak musíme myslet na dospělé. Formou rekvalifikačních kurzů se můžeme přizpůsobit požadavkům zaměstnavatelů a pomoct našim obyvatelům k získání dostateční kvalifikace. V Třinci je vybudována průmyslová zóna, v Jablunkově se budování takovéto zóny připravuje a naši obyvatelé mohou být na požadavky firem, které se tam „zabydlí" připraveni. I na tyto formy vzdělávání je možno získat dotace a tak snížit nezaměstnanost našich obyvatel."


Hrádek čeká přestavba železničního koridoru a s ním spojená i rekonstrukce silnice. Jak si myslíte, že tato situace dolehne na obyvatele Hrádku?
„Doba přestavby bude všechny obyvatele velice náročná tím, že stavba bude probíhat za plného provozu.Proto bychom navrhovali v nejvíce frekventované oblasti - česká a nádraží snížení rychlosti na 40 km/hod."


Chcete ještě něco říct na závěr?
 „Cítíme se zodpovědnými za budoucnost naší obce a v případě získání dostatečného počtu mandátů dokážeme provést potřebné změny. Dobudování osvětlení, údržbu komunikací a veřejné zeleně považujeme za automatickou náplň práce vedení a nemusíme ji obyvatelům slibovat. My volíme činy místo slibů."