Hrádek slaví sto let hasičské organizace (Hutník 4.6.2008)

4. června 2008, 09:42
HRÁDEK - Sbor dobrovolných hasičů Hrádek tuto sobotu 7. června oslaví 100 let od svého vzniku. U té příležitosti uspořádal bohaté oslavy, které začínají ve 13 hodin slavnostním průvodem od restaurace Harcov na hřiště TJ.

 

Historie místního sboru hasi­čů je velmi bohatá. Prvopočátky vzniku dobrovolného hasičstva v obci sahají do roku 1908, kdy byla založena tzv. Jubileuszowa straż pożama". Stalo se tak v den jubilejního šedesátiletého panování císaře Františka Josefa I., tj. 4.10.1908. Během této slavnostní události byly před polskou školou vysazeny dva duby, symbolicky jeden evangelický a druhý katolický.

 

V roce 1910 koupili hasiči stříkačku (za 1342 korun) a o čtyři roky později byla vybu­dována první požární zbrojnice. Před první světovou válkou pat­řila, Straż" do svazu němec­kých požárních sborů. Po válce změnila název na „Ochotnicza straż pożarna" a začlenila se do Svazu polských požárních sborů v Československu. V roce 1924 požární sbor disponoval padesáti uniformovanými stráž­níky a čtyřkolovou stříkačkou. O tři roky později zakoupil mo­torovou stříkačku Flader 12.

 

K 15. červnu 1930 došlo k rozdělení a vzniku konkurenční české požární stráže. Obecní úřad tento akt neschválil, proto se tak stalo o pět měsíců později z rozhodnutí krajského úřadu. Česká stráž měla 25 členů a pro­vizorní zbrojnici ve stodole Złónczanka. Sbor se setkával s velkými problémy, trpěl hlav­ně nedostatkem financí a tomu odpovídalo i technické vybave­ní. Velitelem se stal hutník Ka­rel Zajda. Vznik české organiza­ce nicméně motivoval tu polskou k větší aktivitě. Polská, „Straż" se rozrostla na 56 členů.

 

V roce 1930 zakoupený ná­kladní vůz byl po čase přestavěn na požární vozidlo s bočními se­dadly, které se stalo chloubou obce. Vozidlo sloužilo hasičům Hrádku do okupace německými vojsky. V roce 1939 s ním odjela skupina lidí, utíkajících před nacismem do zahraničí.

V období okupace existoval pouze jeden požární sbor - Deutsche Feuerver". Po osvobození, v roce 1945, zaniklo rozdělení na polský a český hasičský sbor a byl utvořen pouze jeden. Nastal velký příliv nových členů, začalo se rovněž s výcvikem pro soutěže. O dobrý chod orga­nizace se zvláště zasloužili Jan Malik, Pavel Kantor a další. Nová požární zbrojnice byla vybu­dována v roce 1956, v přízemí nově postavené budovy místní ho národního výboru. Svému účelu slouží dodnes.

 

Po roce 1960, kdy nastoupil nový velitel Pavel Branc, se do­stavily velké úspěchy od míst­ních po celostátní soutěže. Zasloužili se o hlavně Pavel Fizek, Jan Pilch - nejstarší člen družstva, Jan Kluz, Bronislav Malik, Josef Raszka a další. Toto družstvo získalo přezdívku „Gródecki diabły" (Hrádečtí ďáblové).

 

V roce 1982 byl velitelem po­žárníků zvolen Jan Sztefek, o čtyři roky později na jeho mís­to nastoupil Radomír Kajzar a v roce 1985 jej nahradil Pavel Malik. V současnosti je v čele sboru starosta (dříve funkce předsedy) Bohuslav Branc a velitelem jednotky Bronislav Starzyk. Sdružení vlastní vozidlo Avia, dvě motorové stříkačky PS12 a jednu PS8.

 

Mnoho členů sboru je nositeli různých vyznamenání. Nejvyšší svazové vyznamenání – medaile Za mimořádné zásluhy v požár­ní ochraně - byla udělena Pavlu Kantorovi a Pavlu Brancovi. V roce 2005 byl Pavel Branc vy­znamenán i nejvyšším rezortním vyznamenáním Zasloužilý ha­sič, (th)


(Historie z kroniky obce)