Hrádek chce být vesnicí roku (Horizont 29.6.2004)

29. června 2004, 10:32
Hrádek - Obec Hrádek se letos utká s dalšími při­hlášenými o titul Vesnice roku 2004 ve stejnojmenné soutěži. Jedná se o celorepublikovou akci pořádanou již podesáté Spolkem pro obnovu venkova, Svazem měst a obcí ČR a ministerstvem pro místní rozvoj.

  

Motivační soutěž si dává za cíl povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, pro­kázat široké veřejnosti význam venkova a poukázat na rozmanitost programů podporujících rozvoj venkova. Soutěže se mohou účastnit obce s méně než 2 000 obyvateli, které se zároveň účastní Programu obnovy venkova svým rozvojovým projektem nebo projekty.

 

Soutěž probíhá na krajské a celostátní úrovni. Krajský vítěz postupuje do celostátního kola. V krajských kolech mohou hodnotící komise udělit kromě vítězství také modrou, bílou nebo zelenou stuhu. Každá představuje oblast, ve které daná obec vyniká nad ostatními, například společenský život, činnost mládeže, péče o zeleň a životní prostředí. Diplomy mohou být uděleny za vzorné vedení obecní knihov­ny, kroniky, za rozvíjení lidových tradic či za kvalitní květinovou výzdobu.

 

Hodnotící komise dosud vždy ministru pro místní rozvoj doporučila udělit dotace obcím, které se v celostátním kole umístily na prvních třech místech, na prvním místě v kraji nebo získaly ocenění ve formě stuhy.

 

„Na konci června nás navštíví komise z kraje, která bude hodnotit, jak na tom Hrádek je v jednotlivých oblastech, například jak vedeme kroniku. Vyhodnocení by mělo být známo do 31. července," potvrdil starosta Hrádku Pavel Tomčala.

 

Letos se do soutěže přihlásilo celkem 238 obcí, což je oproti loňskému ročníku o 17 obcí více. Za Moravskoslezský kraj soutěží 9 obcí, okres Frýdek-Místek má největší zastoupení, kromě Hrádku soutě­ží Metylovice a Pstruží.

Marcela Hrubá