Děti se učí v tělocvičně, na opravu stropů hledá obec milion (Moravskoslezský deník 17.3.2009)
20. března 2009, 03:00
Hrádek – Obec Hrádek na Jablunkovsku se zatím nemůže spoléhat na to, že jí s nepříjemnou havárií v budově české malotřídky pomůže Moravskoslezský kraj.
Školáci se učí provizorně v malé tělocvičně, protože v horním patře školy se nedávno viditelně začala propadat podlaha. Celé patro s popraskanou chodbou je vyklizeno. Starosta Pavel Tomčala poslal dopis vicehejtmance Věře Palkové, v němž žádá o mimořádný výdaj z rezerv na nutnou opravu, ovšem nepochodil. „Odpověď byla zamítavá: bohužel na to nejsou prostředky. Já jsem odpověděl, že s tím nesouhlasím a ať to přehodnotí,“ řekl v pondělí Deníku Tomčala. Soudí, že obec potřebuje zhruba 800 tisíc korun.
Tomčala si myslí, že právě pro takové případy jsou peníze v záloze určeny, nevyloučil ale, že obec bude nakonec přinucena celou částku sehnat sama. „Doufám, že kraj nám pomůže „zatáhnout“ alespoň nějakou část. Musíme to udělat v letních měsících, aby škola mohla od prvního září normálně fungovat. Nemůžeme to nechat tak a čekat, až se někdo smiluje,“ poznamenal.
Kraj: Dopis je nekonkrétní
Některé plánované investice v Hrádku se tak možná odsunou. Stav školní budovy se už alespoň nezhoršuje. „Stropy jsou odlehčené, už se to vyrovnalo,“ řekl Tomčala.
Mluvčí kraje Šárka Vlčková redakci potvrdila, že dopis na úřad přišel. Podle ní však Tomčala není konkrétní v tom, jakou částku a na co obec peníze potřebuje. „Nespecifikuje vůbec nic,“ řekla Vlčková.
Dodala, že starosta zmiňuje, že škola je v dezolátním stavu a její kompletní rekonstrukce včetně řešení tělocvičny nebo jídelny si vyžádá bezmála 80 milionů korun. „To je obrovská částka, kraj takovou sumu nemůže vyčlenit,“ uvedla. Podle ní se o problému bude dál jednat, peníze však musí shánět i obec, a to například mezi dotačními programy. „V této fázi je to na panu starostovi,“ prohlásila mluvčí kraje.
Ředitelka školy Šárka Honusová s prázdninovou opravou počítá, dřívější termín je prý nereálný. „To by nám zkomplikovalo život, museli bychom přistoupit i k odpolednímu vyučování. Pokud se začne na konci června, bude to nejméně bolestivé,“ míní.
„V tělocvičně je stabilně patnáct dětí, na některé hodiny i pětadvacet. Na spojování tříd jsme zvyklí, ale teď je to organizačně složité,“ zdůraznila ředitelka. Škola totiž zároveň přišla o tělocvičnu, takže se celý rozvrh přepracoval. Školákům však dosud pomáhalo, že docházeli na hodiny plavání. „Teď už jedeme první týden podle nového rozvrhu. Uvidíme, jak to bude klapat,“ pravila.
Na tělesnou výchovu děti docházejí do tři sta metrů vzdálené polské školy – kvůli přesunům ale musí jít o dvouhodinovky, aby si žáci vůbec zasportovali.
Marek Cholewa