Chování u dopravní nehody

8. června 2009, 12:24
Léto je čas slunce, tepla a dovolených. Mnozí vyrážejí na dovolenou svým vozem, proto jsou často komunikace přeplněné a o nějakou tu větší či menší dopravní nehodu není nouze. Jakým způsobem bychom se tedy měli zachovat, pokud se staneme svědky dopravní nehody, při které jsou zranění lidé?

Zastavte své vozidlo na bezpečném místě, co nejblíže okraje silnice, v dostatečné vzdálenosti od místa havárie. Zapněte výstražná světla. Připravte si lékárničku, výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a zajistěte svou vlastní bezpečnost (nepohybujte se v nebezpečných prostorách, oblečte si reflexní vestu). Pokud je vás ve vozidle více, rozdělte si úkoly.


Zkontrolujte, zda vám nebo osobám v havarovaném vozidle nehrozí další nebezpečí (oheň, vozidlo nebezpečně ustavené ve vozovce). V havarovaném vozidle vypněte motor, světla, zatáhněte ruční brzdu popř. zajistěte vozidlo proti pohybu podložením kol. Označte místo havárie trojúhelníkem nebo další osobou. Zjistěte stav osob ve vozidle. Prohlédněte místo havárie, zda se zraněné osoby nevyskytují i mimo havarované vozidlo.


Přivolejte pomoc na linkách tísňového volání, 155 záchranná služba, 150 hasiči, 158 policie, popř. 112 číslo tísňového volání. Uveďte CO se stalo, KDE se to stalo, KDO volá a zda jsou ve vozidle nebo mimo něj zraněné osoby nebo ve vozidle uvězněné osoby. Při dopravní nehodě na rychlostních komunikacích je obzvláště důležité nahlásit, ve kterém směru se nehoda stala, na kterém kilometru, u kterého sjezdu apod. Nikdy neukončujte hovor dokud vás k tomu operátor tísňové linky nevyzve (pro případ upřesnění informací o dopravní nehodě).


Do příjezdu záchranných složek se snažte se zraněnými komunikovat a provádějte život zachraňující úkony, opět nezapomeňte na vlastní bezpečnost (použijte gumové rukavice při ošetřování zraněných).
U havarovaného vozidla nekuřte a nedovolte, aby někdo v jeho blízkosti kouřil nebo používal otevřený oheň (možný únik pohonných hmot).


Projíždíte-li místem dopravní nehody a záchranné složky již jsou na místě, dbejte jejich pokynů a věnujte se zcela řízení. Místem dopravní nehody projíždějte opatrně a nepodceňujte možné nebezpečí.


Na závěr ještě připomenutí povinnosti vyplývající ze zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů - "Pokud hustota provozu na dálnici a rychlostní silnici o dvou jízdních pruzích v jednom směru jízdy vyvolá vznik kolony stojících vozidel, jsou řidiči souběžně jedoucích vozidel povinni před zastavením vozidla vytvořit mezi sebou jeden průjezdný jízdní pruh široký nejméně 3,0 m pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; je-li v jednom směru jízdy tři a více jízdních pruhů, sníží vzájemný boční odstup řidiči vozidel v levém a středním jízdním pruhu nebo středních jízdních pruzích. Řidiči jedoucí v krajních jízdních pruzích v jednom směru jízdy mohou při vytváření průjezdného jízdního pruhu vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Řidičům ostatních vozidel je vjezd do pruhu pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy a jízda v tomto pruhu zakázána."

 

Za JSDH Hrádek

Bronislav Starzyk