Cenové srovnání hrádeckých obchodů 1998 - 2006

19. února 2007, 01:41
Je to již devět let kdy bylo poprvé prováděno cenové srovnání výběru základních potravin v hrádeckých obchodech. Za tuto dobu bylo posbíráno poměrně velké množství dat o cenách vybraných potravin v jednotlivých obchodech. Statistické výsledky zaznamnávají překvapivý výsledek - potraviny stále zlevňují. Při započtení růstu mezd lze konstatovat, že ceny potravin klesají poměrně výrazně.

Když jsme dělali průzkum poprvé, byl jsem napadán, že těmito informacemi poškozuji některé (samozřejmě nejdražší) obchody. Cenová srovnání však dozajista neměly příliž velký vliv na návštěvnost toho kterého obchodu, mnohém větší vliv překotná výstavba hypermarketů.

Je potěšitelné a pozoruhodné, že potraviny rok od roku zlevňují. V příloze  je pro zájemce k dispozici kompletní rozbor. Naopak, smutné je, že v průběhu let se seznam srovnávaných obchodů neustále ztenčuje. První zanikly potraviny Na pile, později Kolonial, v letošním roce Kszeft Zośka. Je vidět, že masivní tlak hypermarketů systematicky likviduje malé prodejny.

Také výměna firem Jednoty za Korunu měla příznivý vliv na pěněženky zákazníků. Zatímco Jednota byla suverénně nejdražší samoobsluha, Koruna si rok po svém působení v Hrádku upevnila pozici nejlevnějšího dodavatele potravin.

Přílohy: