Diskuse

Prihlášení

icon

Uživatelské jméno:

Heslo:

Nová registrace Zapomenuté heslo

 

Seznam témat    Registrace    Přihlásit se     Sbalit příspěvky

 

 

Vkládání příspěvků do diskuse je možné až po registraci!

Pro registraci si připravte mobilní telefonní číslo, na které Vám přijde ověřovací SMS.

 

GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Pavel Bocek Muž

Založeno: 02.02.2008, 18:13
Odpovědí: 18

Jurku,

jak sie tak dziwóm, tak už ci pochybilo tematów. Tak žech sie rozhodnyl založyć dalši nowe tema, aby bylo dali kaj pisać ty naše gupoty a aby tež to bylo alespóń kapke przehledne.

Pytol žeś sie mje, jeśli tyn Brónek Walek wtedy přiszel ku tymu sztyndru.Prziszel,ale moc mje to tam snim niebavilo. Mówil mi, že už tež mo internet, ale že mi na žodne otazki odpowjadol niebedze. Že pry pómbóczek tež nic niepisol, ale jyny mówil. Tak že se isto už tez myśli, že je pómbóczek. Ale, jak už niechce pisać, tak ci o nim opowjym aspóń takóm jednóm malóm historke:
Kjejsi mu roz ućykla krowa a zežrala mi mojóm kapuste na zogónach.Jo mu tóm krowe chycil a poczkol žech na niego, až se po nióm przidzie. O tej zežranej kapuście žech niemówil krómnie swoji ridziny žodnymu. Niechciol žech robić plotki po dziedzinie. Pore dni nato zaś mje uciykly dwa stare prosioki do jego ovsa. A wjysz Jurku co tyn pierón zrobil: on jich niewyganiol, ale zaleciol do chalpy po fotoaparat a pocichutku jich focil. A to jeszcze tak, aby na každej fotce bylo w pozadi widzieć mojóm chalpe, jako dukaz, že to sóm moje świnie. Potym z tymi fotkami chodzil po dziedzinie a ukazowol ich ludzióm, jaki že ón to je straszny borok a jo zaś straszno baraba. No powjyc Jurku, napadlo by cosi takigo zrobić normalnigo czlowjeka?
Potym žech zaś roz naszel na kraju jego lónki, pore metrów od moji chalpy, nagotowanóm trucine. Ale o tym zaś kiedy inszi roz, aby nóm Brónka jeszcze dzisio nieklepla pepka.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Jurek Kluz Muž

Založeno: 02.02.2008, 18:41

Palo tyś mie tak roześmioł, že mi až wytryskły łezki. Je žeś borec bo umjysz po naszymu lepi niž jo a to už je co powjedzieć. Juž sie cieszym na pokraczowani.

Ty a s Brónkym łopaternie bo sie može nerwnyć. Mo przed Běhym Hrádkym a potrzebuje klid.
Powjydz lepi jakisi plotki ło siebie. Tym nikogo nie naseresz, no ni?

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Pavel Bocek Muž

Založeno: 03.02.2008, 13:48

Jurek,

strsznie by sie mi dzisio chcialo cosi napisać o tej trucinie na tej Brónkowej lónce. Bo to je jeszcze wjykszo sranda, niž ztóm jego krowóm a mojimi prosiokami. Ale uznowóm, že žech to wczora o nim kapke przepisknyl.A tak go niechóm jakiszi czas sie aklimatyzować.
Bo tyn Brónek zaś nima až taki špatny chlop. Nawjyncej strasznie dobrze góni a jo teraz móm strach, že jak mje uwidzi kany na zogrodzie, tak mu nieuciekym. Przitym jeszcze je nasz slóžebnie nejstarszi poslanec. To znaczi, že mo aji kupa swojich fanouszków. A ci, jak sie zmobilizujóm, tak narobjóm o mje zaś tela plotek po dziedzinie, že sie isto z tego znowu pore roków niewygrzebjym. Ale dzisio sie už tego ani tak moc niebojim. Wszak wjysz Jurek. Jo móm internet, ato je straszno zbrań. Jo wjym, že óni ponikierzi tež majóm internet, ale chwalabogu niechcóm na mim pisać. Ale co myślisz Jurek, jak dlógo to tak wydržóm?

Tyś mje kapke przihamowol, ale tyn nieznómy przihležijici pisatel mje zaś kapke podporzil. Tak že dzisó ku wjwczoru sprugujym napisać o Brónkowi cosi pjeknejszego a o sebje zaś cosi szpatniejszego. Bo wszak wjysz, jo tež nima jyny aniolek.

Palo

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Pavel Bocek Muž

Založeno: 03.02.2008, 16:55

Wjysz Jurku, jo tež kjejsi chowol aji dość kupa kur. Jak žech poczasie zjiszczil, že už móm na tym mojim malym placu vjyncej guwjyn niž gliny, tak žech se rozhodnyl, že cosi z tym musim robić. Szelech za Brónkym a mówim mu: Brónek, ty mosz kupa pola, tak co gdybyś mi najnyl kónsek lónki hned za tym mojim plotym. Jo by se to prowizornie ogradzil a puśćil bych tam ty swoje kury. Naoplatke za to, zaś jo ci dóm stejny kyns swoji lónki, kieróm ty mosz kónsek od chalpy. Brńek mi odpowjedziol: Wjysz Palo, každy porzóndny gazda musi mjeć wjyncej pola pod chalpóm, niž nad chalpóm, aby niemusiol jezdzić z gnojym do kopca. A za drugi, moja baba by tež z takóm to wymjanóm nesouhlasila.

A tak žech śie rozhodnyl, že bedym aspóń ty swoje kury roz za czas puszczol hned za swój plot do snozy. Aby se boroki mógly tež troche pogrzebać a nazbjyrać kapke chroboczków, glistów a dalszich witaminów. Wszak sóm wjysz Jurek, že wajca od takich kur hned lepi szmakujóm. Jyny že czasym, jak ty moje kury wszystki ty witaminy we snozie wyzbjyraly, tak zacznyly chodzić aji do Brónkowej lónki. A juž byl logjyń na strzesze. Zaś žech szel za Brónkym a mówim mu: Brónek, trowy je przeca wszyndzi dość a na mojóm lónke chodzóm kury dokónca od trzóch sómsiadów a jo sie z nimi niewadzym. A Brónek, tyn to wszystko jeszcze jaksz, taksz chapol, ale ta jego paniczka przestala od tego czasu zymnóm mówić.

Jakisz czas nato, žech naszel hned za swojim plotym kure potarganóm od jastrzymbja. Hned žech poznol, že jeto Brónkowo. Rozmyślolech, czy jóm zabić a nawarzić z ni dzieckóm polywki, albo mu jóm wrócić. Rozhodnyl žech sie, že mu jóm dokóca aji kapke poreperujym.
Zebrolech jegle, bjolóm nić a calóm tóm kure žech mu bez umortwjyńo pozeszywol. Wszak wjysz Jurek, že kura kupa wydrži. Potym žech mu jóm zaniós až do jego chalpy. Przedstow se, jego to tak dojnylo, že o pore dni, jak sie mu ta kura uzdrowila, nakupil pelny pak jablek, bananów, pomeranczi a orzechów a przińós to mojim dzieckóm.(Za ty owoce by se byl schopny kupić nejmjyni dwje kury.) To zaś dojnylo aji mje, a zacznylech ty swoje kury pumalu likwidować, aby mu juž niechodzily na tóm jego lónke. Niechol žech se jyny 4 kurki a ty se mi lehce užywjóm na tym mojim malym placu.

Myślym se Jurku, že jak to tyn Brónek poczyto, tak mje už isto niebeje chciol zbić. Ale klid zbrani zostanie isto jyny do tego czsu, až to napiszym o tej trucinie.

Palo

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Jurek Kluz Muž

Založeno: 04.02.2008, 13:46

Kurňa Palo, nimogym sie doczkać na to opowiadani o trucinie. Jo je tak napnióny jak starzikowe trenki. To sie niedo wydzieržeć.

Coś był dzisio na pracaku, že nic nie piszesz? Jo sie dóma nudzym a ani newylazujym bo rano prziszeł taki wiater až mi sfukło radiónke až do sómsiadowej zogrody. A niedostaniesz sie tam bo tam majóm straszne psisko a wszyscy w robocie. Pokuszoł žech sie jóm wysmyczyć patykym zpoza pletiwa ale wzbudił že swojim chowanim pozornost tego rotwajlera. Tyn jyny porwoł czopke a wjo s nióm do budy. Isto potrzebowoł zogłówek. A niž przidóm majitele ze szychty, beje mojo radiónka pełno wszy. To by cie nasrało no ni?

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Pavel Bocek Muž

Založeno: 04.02.2008, 15:51

Jurku.

Do tej truciny je zapojónych kupa ludzi, takže jo teraz przemyślóm, jak to zrobić, abych žodnego moc nieurazil. Ale myślim se, že to jaksi wyrzeszym.

Na pracak niechodzim bo tam jyny chodzóm ludzie kierzi chladajóm robote. A jo robote už niechladóm.

Je mi žol ni jyny tej twoji radiónki, ale i twoji glowy. Bo jak ci glowa przechlódnie, tak cie už potym isto niebeje bawić ani to pisani. Tak zganiej hónym kany jakóm staróm baranice a udržuj se glowe fórt w prowozni telocie. To je jedzino rada, kieróm ci jo mogym dać.

Palo

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Juzek Muž

Založeno: 04.02.2008, 15:54

Nima tyn Palo jaki biydny po wczorajszku? Jesi ja, tak nima sóm . Jo sie tež muszym hned zkraja polutować, jak žech wczora dopadnył. Kamrat z Dolnego Gródku mie pozwoł na zkosztowani tych śliwkowych witaminów bo sie mu łóni przełokropnie urodziły. A teraz jak ty chrzipki rzadzóm tak trzeba czymsi tego chroboka truć. To kapkani nima zaś taki wartki, fórt trzeba kóntrolować kwalite i ani žech sie nie nazdoł a było ćma. Tak mje to zmogło, že mie było gamba iść po ceście asfaltkóm, tak žech to raczy wzión kole snozy. Dyć to mómy potwierdzóne, že sóm bezpieczne. Z łostatnich sił žech sie dowłóczył do chałpy a tu mie uwitała ta moja z wyczytkami, že z kolegami to fórt popijóm a z niom ni. I wycióngła flaszke swoji wiśniowki i zaczła mi nalywać. Jednóm, drugóm….Abych se to kapke wybiglowoł, tóž žech se doł rzyct. Fajno była. Mój starziczek by powiedzieli, že: słodziutko jak mamin cycek, zy mnóm to ale zrobilo takóm sumeryje, že rano žech musioł nagłosić zetke i cały dziyń žech przeležoł. Ani łobiod žech nimioł.Moja mi jyny zatefonowała z roboty, že dyć móm zasoby od wilije i jeszcze ze dwa kila muszym schudnyć a že jejo gryjotka była nejwyszszej kwality. Szpatnie mi było ponoć z tych witaminów. Tóž nie wiym.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Palo Bocek Muž

Založeno: 05.02.2008, 16:13

Józku,

jak widzisz tak žech mjol skutecznie maly wypadek, ale teraz sie už zaś snažym jechać na pelnóm pare. Ale tak sie mi zdo, že naopak ty to kapke zaniedbujesz. Je przeca zima a czasu dość.W lecie to už beje gorsze. A tak wyužij sytuacyje a pisz.

Palo

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Jurek Kluz Muž

Založeno: 25.02.2008, 18:12

Ty Juzek, ty mosz chytróm babe. Jo zaś mioł dość chytrego tate. Tyn mie roz zebroł ku Olzie pod Zómczyska(aby nas žodyn nie widzioł) i že mie nauczy kurzić. Mie było wtedy isto osiym roków. Podowol mi jakisi partyzanki bez filtra, že pry to kurzili partyzani a prawi mi, až fest pocióngnym do pluc jako porzóndny chłop. Tóž jo tež chcioł być godzóny partyzan i tak žech pocióngnył. Tak mie zabolało jako by mie kóň kopnył. A juž žech rzigoł jak cyp. No i dobre, do dzisia nie kurzym. Dobre lykarstwo mi tyn mój tata doł, no ni?

Odpovědět na příspěvek

 

Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Přihlížející Muž

Založeno: 03.02.2008, 07:51

Tak toto je snad nejlepší příspěvek v celé diskuzi. Škoda jen, že ty příspěvky nejdou hodnotit. Tento má u mě 100 bodov. Jen tak dál, Pane Bocku, nenechte se odratit Jurkem Kluzem

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Palo Bocek Muž

Založeno: 06.02.2008, 16:09

Trucina.

Asi tak przed cztyrzmi rokami, žech naszel, hned kónsek za swojim plotym, na kraju Brónkowej lónki w krzokach, 5 krajiców pomaszczónego chleba posypanych jakimiszi granulami.Hned mje napadlo, že to je nagotowano trucina na moje kury. Tak žech tóm nawnade przikryl starym kiblym a poszelech žech do chalpy porozmyślać, co z tym bedym robil dali. Mjolech žech przeca kupa kur, kiere dobrze nosily a tak wajca od nich jodaly i moje dziecka. Mjolech tež aji strach, že takich nawnadów móglo być nagotowanych aji we snozie wjyncej, kjere už moje kury zežraly.

Tak žech szel ku wjeczoru za Brónkym a mówim mu: Brónek, tyś je w zastupitelstwi naszej dziedziny, tak sie pój podziwać co to tam na tym twojim pozemku je. Brónek z poczóntku iść moc niechciol, ale nakóniec zebrol baterke a szel zymnóm. Tóm nawnade pozoglóndol a powjedziol mi: že un to tam niedol, tak, že go to wubec niezajimo a to i przesto, že to je na jego pozemku. Dokónca aji odmitnyl tómto trucine pozbjyrać a powjedziol mi, že to nima žodno trucina, ale swaczyna od dziecek, kierym isto wypadla, jak szly do szkoly. A že ón wczora sypol lónke sanetróm, tak že je možne, že mu aji na tóm swaczyne pore granuli pyrsklo. Jo mu zaś mówil: Brónek, ty už mož na lónce wjelkóm trowe przed koszynim, tak nima možne, žebyś tak wielkóm trowe teraz sypol sanetróm. A nawjyncej žech sie dziwol, že nigdzi dookola nima ani jednej podobnej granuli, jyny tu na tym chlebje je jích wjyncej niž 3 gorśći. A žodne dzecka, že tu teryndy przeca do szkoly tež niechodzóm. Ón mi odpowjedziol: že sanetróm se može sypać kiedy ón chce, a že prawje tymu, že už je wjelko trowa, tak sie mi žodne dalszi granule nimóglo podarzić nónść. A potym dość uražóny odeszel do swoji chalpy.

Rano žech sie szel podziwać a trućina (swaczyna) tam fórt byla. Tak žech zebrol telefón a zawololech policajtów, aby sie prziszli na tóm "dzieckóm swaczyne" podziwać. Policajci przijechali, "swaczyne" pozoglóndali a powjedzieli mi, abych jóm wachowol, že óni se zajadóm po gumowe rynkawice a dalszi wercajg. Jo w mjyndzy czasie se zebrol do starej igelitki jedyn kónsek tego pomaszczónego chleba a asi tak jednóm gorść tych granuli a schowol to do kapsy. Za chwile policajci przijechali z posilami a fotoaparatym a tóm "swaczyne" ze wszystkich strón pofocili. Potym se nawlykli gumowe rynkawice a tyn chlyb i wszystki granule do jednej wyzbjyrali. Jak odjyždzali, tak mi powjedzieli, že mi co nejrychleji dajóm wjedzieć, co to wlastnie bylo. A wajca od tých swojich kur, až raczi niejym.

Jo jak prziszel do chalpy, tak žech tyn wzorek tej "swaczyny" w igelitce dol podpowól do sztelarza w piwnicy. Drugi dziyń sie dziwóm, že mój bjoly kocur jaksi dziwnie plyncie nogami. Dziwóm sie, a tyn wzorek tej "swaczyny" byl zežrany. Ku wjwczoru už tyn mój bjoly kocurek boroczek zacznyl aji strasznie szkarednie mrauczeć a tak mrauczou calóm noc až do rana. Praktycki žech sie wubec niewyspol. Rano žech szel sie zopytać na policajtów, jeszli už wjwdzóm co to byla za trucina. Óni mi powjedzieli, že o niczym niewjwdzóm a že na Gródku žodnóm trucine niezbjyrali ani niefocili. Jak žech chciol, aby mi to co mówjóm dali pisemnie, tak mi powjedzieli, že nic pisemnie niedostanym, a abych se szel raczi pumalućku a po krajiczku spatki do chalpy a nierobil žodne gipi plotki po dziedzinie. Dokóńca jedyn z nich jechol z autym za mnóm až na Gródek (jo jechol na kole) a co chwila przi mje zastawil a fórt mi opakowol, že nigdzi žodno trucina niebyla a že sie mi to jyny wszystko zdo.

Przijecholech do chalpy a tyn mój kocurek fórt coroz wjyncej žalośnie mrauczol. Tak žech szel zaś do Brónka a mówim mu: Brónek, ty to isto chcesz wszystko ututlać, bo mož w rodzinie znómego policajt, že. Brónek sie zrobil gupi a odpowjedziol mi: Palo, ciebje sie zaś isto cosi zdo. Dyć tu przeca nikdy žodni policajcí niebyli a jo žech tež žodnóm swaczyne ani trućine nikdy na swojim pozemku niewidziol. A pokjyl tyn twój kocur je jakisi bjydny, tak to isto jyny tymu, že mu niedowosz porzóndnie žrać a un borok potym chlado po snozach rozmajte zdechliny na zežrani. Po tychto jego slowach žech sie musiol strsznie dźyržeć, abych niebyl pjyrszy, gdo zabije služebnie nejstarszego zastupitela w Gródku. A tak žech Brónkowi powjedziol jyny tela co mje w tej chwili napadlo: Brónku, jak ty mi niedosz do 24 godzin pisemnie, coś na wlasne oczi widziol na tym swojim pozemku, tak ci otrujym krowe, kieróm ty pasujesz na lónce. A to nakóniec zabralo!

Ale jeszcze przed tym niž to zabralo, tak žech zebrol tego swojigo kocura dol go do papjyrowej krabice a zaszel žech z nim do weterynarza Janka Bojka. Tyn mi powjedziol, že kocurek je isto fest prziotruty, a že by go bylo nejlepi utracić. Inekcyj za utracyni, že stoji przes 100 korón. Tak žech w tej zlości tego kocura zebrol zpadki a zniós žech go na nasz obecni urzad. Tam žech jim dwjyma slowami powjedziol o co sie jedno a položylech tóm krabice z tym mojim kocurym w kancnaryji do kónta. Aby se tež tego przeokropnie žalostnego mrauczynio užyli. Jyny cožech doszel do chalpy, tak už zamnóm przijechol mistostarosta Robert Borski, a tego kocura mi prziwjóz spatki. Že pry na obecnim urzadzie majóm jakómsi wjelkóm komise z Frydku, a to žalostne mjalczyni už tam žodyn z nich nimože poslóchać. Pytol mje, abych hónym z tym kocurym cosi zrobil, že už to mrauczyni nimože poslóchać ani ón. Nakóniec mi bylo pana Roberta pumalu jeszcze wjyncej žol, niž tego mojigo bjydnego kocurka. Tak žech sie niechol nim przemówić, siedbylech ku jymu do auta a jechali my dać tego kocurka utracić. Nakóniec žech aji Jankowi Bojkowi tóm smrtici inekcyje zaplacil.

Dalszi dziyń rano, Brónek se isto tak strasznie bol o tóm swojóm krowe, že mi prziniós pisemne potwjerdzyni, že widziol na swojim pozemku podejrzanóm nawnade. Jo hned zebrol toto jego potwjerdzyni a zaszel žech z nim na policajtów. Policajci w Nowśu mi tež dali pisemne wyrozumjyni, že skutecznie w Gródku byli a podejrznóm nawnade pozbjyrali. Ale že szlo jyny skutecznie o swaczyne od dziecek, kieróm Brónek Walek kapke posypol sanetróm. A tymu, že z tego niebedóm robić žodne dalszi zawjery. A jo jak z tym niebedym souhlasil, tak, že sie omnie postarajóm inakszym zpusobym.

A tak se ci policajci klidnie dali policajtujóm a Brónek Walek se tež dali celkem klidnie poslancuje. Jyny jo od tej doby Brónkowi už newjwrzim ani jedno slowo. Dzisio žech je przeswjedczóny o tym, že Brónek tam wtedy tóm trucine nienagotowol, ale snažyl sie robić wszystko možne pro to, aby zymnie zrobil gupigo a aby kryl czlowjeka, kjery tam tóm trucine skutecznie dol. A to sie mu aji dość celkem podarzilo. Je žech jyny zwjedawy, jeśli beje mjol odwage znowu kandydować do naszego zastupitelstwi.

Palo

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Janek koszula Muž

Založeno: 06.02.2008, 16:41

Palo Ty mosz tyn žywot pestry kdybych byl na twoim miejscu tak už mom downo stargane nerwy.W nocy bych niespol a ani by mie niebawilo ztom mojom se wieczor poszpasowac.Dyc jak nad Tebom rozmyslom ty mosz pelne prawo do roboty niechodzic.Dobre že mosz te poradnie a radzisz drugim jak sie w takich situaciach zachowac.Jak bedym potrzebowol terz sie na Ciebie obrocym.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Jurek Kluz Muž

Založeno: 06.02.2008, 18:03

Ty Palo jo jak czytóm ty twoje drzisty czynsto ležym pod stołym bo sie śmiejym do potarganio. Ty byś mioł przispiwać tymi swojimi czlankami do Hradeckich nowin tak jako moja szwigermama (Jewka Trzyńczanka) do hutnika. Zónć za mistostarostóm, aby ci umožnił že w hradeckich nowinach bejesz mioł swojóm stałóm rubrike. Možna že by ci tam na gminie za to dali aj honorarz. Byś sie kapke przilepszył. Bo mi je strasznie luto, že sie o tych gródeckich historkach dowjadujymy jyny my wzdělaniejsi.

Tež žech ci chcioł wyjadrzić uznani za twój literarni talynt a cieszym sie na dalsze pokraczowani. Kdyby ci pochybiało słów po naszymu tak ekzystuje słownik ponaszymu - czeski na strónkach www.blaf.cz. Tam možeš nónść inspiracyj na zdokonalyni slowni zasoby.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Palo Bocek Muž

Založeno: 07.02.2008, 17:04

Janku,

to wjysz, že kjejsi žech z tego stargane nerwy mjol, bo obdobnych histrek žech bohužel byl nucóny zažyć daleko wjyncej. Ale onich zaś kiedy inszy roz. Teraz se už ale myślym, že nerwy se od žodnego stargaś nieniechóm.

Jurku,

dziynki za rade. Na strónkach www.blaf.cz žech dokónca zjiśćil nawod, jak se mogymy založyć swoje wlastni strónki zadarmo. A to znaczy, že jak by nas nahodou kjedy na tychto strónkach wypnyli, tak se bedymy mógli i nadali w klidu komunikować. Moja adresa beje www.palobocek.estranky.cz

Palo

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Palo Bocek Muž

Založeno: 10.02.2008, 15:47

Buk.

Roz ku wjeczoru žech szel z mojim malym pjeskym do lasa na szpacyr. Naroz žech uwidziol, že naprzeciw mje idóm trzo gojni z flintami. Tak žech hned pjeska chycil a schowol žech sie z nim do krzoków. Jak gojni prziszli bliži, tak žech na nich poznol, že idóm dość wraworawym krokym. Potym ci gojni prziszli ku starymu buku, kiery ležol wywalóny przez chodniczek a chcieli go przelyść. Tymu pjyrszymu sie to celkem dobrze hned podarzilo. Drugi sie z tego buka skulol až do potóczka. Ale hned wylóz a szmarowol za tym pjyrszim. A tyn trzeci ni a ni przez tyn wybulany stary buk przelyść. Naroz o pjynć kroków odstómpil, schynyl flinte z pleca, namjyrzol na tyn buk a zawrzeszczol: buku stowej!, Buku prawim ci stowej! A potym zacznyl tak strzylać z tej swoji brokownice, že z buka ganc až trzoski lotaly. Po tej strzelbje zamamrol: tak, a teraz se už klidnie lež. Potym chynyl flinte na pleco a tego "zastrzelónego" buka obeszel a szel dali za tymi swojimi dwjyma kolegami.

Palo

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Jurek Kluz Muž

Založeno: 10.02.2008, 16:52

Palo,

a to sie skutecznie stało na Gródku? Nie poznoł žeś kierzi nimrodzi to byli? Byj rod žeś to nie hycił aj z tym psym. Bo jak by tyn twój pies przi tym strzylaniu kwiknył to by sie tyn gojny móg myśleć, že je w tych chrostach dziko świnia. A to by tež mógła być twoja ostatnio przechacka.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Palo Bocek Muž

Založeno: 14.02.2008, 18:40

Jurku,

je fakt žech to troche "przibarwil", aby to lepi wyglóndalo. A ani jednego z tych nimrodów žech niepoznol, bo wszyscy trzo wtedy wyglóndali, jak polodziwoki świnie. Jyny tyn pjyrszi byl kapke podobny do czlowjeka. Ale ta historka už je fest staro, takže dzisio sie tymu už jyny śmjejym. Ale je fakt, že wtedy mi do smjychu moc niebylo a dość dlógo žech niechodzil do lasa ani na grziby.

Palo

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: chacha Muž

Založeno: 21.02.2008, 19:22

Moc se mi tvoje příběhy a styl jak to píšeš líbí.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: GRÓDECKI HISTORKI

Autor: Palo Bocek Muž

Založeno: 29.03.2008, 22:12

Brónek w akci!

Na ostatnim zasedani našego zastupitelstwa bylo zajimawe sledować Brónka Walka, jak při glosowaniu o financznich odmjenach našim zastupitelum, sie strasznie snažyl vysoko dzwigać rynke, aby zapisowatelka nahodou nieprzeglóndla jego mjynszóm postawe. Dali bylo zajimawe aji to, že jak sie už naš pan starosta kóniecznie odhodlol mi odpowjedzieć alespóń slownie na ponikiere moje dotazy, tak Brónek hónym stanyl a wszystkim przitómnym zastupitelóm powjedziol, že mi už niedowno u sztyndra wszystki moje dotazy zodpovjedziol, a že proto už nima žodyn duwod mi na moje otazki znowu odpowjadać. Przitym sie tak jakosi dziwnie śmjol, jako kdyby pravje wygrol maraton. Dokónca sie mi zdalo, jako by czakol, že mu wszyscy naszi zastupitele za jego iniciatywe zatleskajóm. Ale naszi zastupitele tež už isto pochopili, že Brónek je pjekno tluczhuba. Takže sie žodnego potlesku boroczek niedoczkol. Nawjyncej mi naroz przed wszystkimi przitómnymi z ničego nic zacznyl "wykać" a twarzil sie, jako by mje nikdy niewidziol. Asi mu ta jego wjelko popularita už lezie kapke do glowy. Uwidzim, czy mje na to "wykani" alespóń poczynstuje.

Z drugi stróny tyn nasz Brónek zaś przeca nimože być ganc gupi czlowjek, jak vykiwol aji mje "chytroka". Un przeca už doprzodku musiol mjeć dobrze naplanowane, že jak mje v nocy poćmi wylako ku tymu styndru, tak potym beje móg wszystkim wyklodać, že žech sie z nim setkol a ón mi na wszystki moje otazki odpowjedziol. No nima to genialni napad?

Teraz mje tak jeszcze aji napado, že tyn nasz Brónek niedzwigol przi glosowaniu tóm swojóm rynke tak strasznie wysoko jyny tymu, že je maly, ale asi aji tymu, že je předseda sportovní komise, člen výboru pro výběrová řízení a člen kontrolního výboru. To znaczy že se przidzie aji ku pjeknym pinóndzóm. A to, že nigdzi indzi na obecnim zastupitelstwi nimajóm przedsede sportowni komise, nóm zaś tež niemusi až tak moc wadzić. Zaś my sóm alespóń w czymsi pjyrszi. Nawjyncej Brónek už je přeca stary skuszóny zastupitel a tak se jakisi cieplejszi misteczko už konecznie tež musiol wytworzić.

Palo

Odpovědět na příspěvek