Diskuse

Prihlášení

icon

Uživatelské jméno:

Heslo:

Nová registrace Zapomenuté heslo

 

Seznam témat    Registrace    Přihlásit se     Sbalit příspěvky

 

 

Vkládání příspěvků do diskuse je možné až po registraci!

Pro registraci si připravte mobilní telefonní číslo, na které Vám přijde ověřovací SMS.

 

Několik postřehů z jednání zastupitelstva z 11.2.09

Autor: Jozef Kudela Muž

Založeno: 13.02.2009, 09:12
Odpovědí: 9

Přiznám se, že po tak plodné diskusi posledních dní na webových stránkách naší obce. jsem očekával, že bude zájem o zasedání zastupitelstva ze strany občanů výrazně větší . Hlavně z důvodu projednávání návrhů řešení neutěšené dopravní situace uprostřed obce .
Bohužel, mé očekávání nebylo naplněno . Většina obyvatel nějak očekává, že tohle za ně vyřeší někdo jiný. A tak, jako diváci jsme byli přítomni jenom neanonymní účastníci veřejné diskuze na webových stránkách .
Průběh zasedání se odehrával ve velice poklidném tempu a atmosféře. První rozruch způsobila informace pani Targové o havarijním stavu budovy české školy, ve které se musely stěhovat některé třídy a provizorně se musela řešit statika některých místností. Opět zazněly ze strany vedoucích představitelů obce silácké řeči, s kým už nejednali a jaké desítky milionů už nemají přislíbeny . Při zaznění té částky mě napadlo, zda by nebylo pro příští generace lepší uvažovat o výstavbě nové budovy a co je hlavní - dál od hlavního silničního tahu.
Jinak rozpočet na tenhle rok byl taky bez emocí schválen .
Překvapilo mě , že z celkových finančních prostředků 19 500 000 Kč jde na zastupitele
1 200 000 Kč. Taky dalším šokem pro mě byly výdaje obce za PHM ve výši 70 000 Kč. To při jednom služebním vozidle, které využívá pan starosta,je částka víc než vysoká . Při laickém přepočtu mi to vychází jak by měl pan starosta každý den jednání v Ostravě .
Vášně vzbudil při projednávání dalšího bodu programu až návrh pana Jakuba Kawuloka, týkající se výše odměn zastupitelů na tenhle rok . Navrhoval, vzhledem k celkově těžké situaci, snížit výši odměn o 50 % . Pro informaci čitatelů, odměny zastupitelů se pohybují od 500 do 14 400 Kč. Teprve tenhle návrh rozbouřil poklidnou hladinu jednání. Ale občané, můžeme být klidní, navyšovat se nebude, odměny byly zmraženy na úrovni loňského roku. Abych nebyl opět upozorněn tiskovým mluvčím zastupitelů , panem Borskim, výška odměn je tabulkově určena. Mě se spojuje ale pojem „odměna“ s odměňováním za něco. Bohužel, marně hledám důvod jeho vyplácení .
Další emoce vzbudil přechod pro chodce . V poslední době nejčastěji zmiňované téma . Diky Bohu, že alespoň toto téma zvedlo zájem občanů! Kdyby nebylo tolik reakcí na existující problémy s dopravou uprostřed obce, domnívám se, že by si větší část zastupitelů tenhle fakt ani nepřipouštěla. Na základě masové reakce a publicitě v médiích byla situace konečně řešena ve čtvrtek 12.2.2009. Věřím, že o průběhu tohoto jednání bude hrdě informovat pan místostarosta. Překvapil mě přístup některých zastupitelů, kteří tuto investici pořád přijímají jako mrhání penězi– „ proč na tak krátkou dobu ,než bude vybudovaný koridor“ a těch proč tam zaznělo víc .
Závěrem jsem se v diskusi zeptal, proč všechny informace ohledně jednání zastupitelů nejsou zveřejňovány na webových stránkách , ať k nim mají přístup všichni občané. Tyto informace jsou i na stránkách jiných obcí, ale v Hrádku je to v kategorii prozrazování osobních údajů. Byl jsem upozorněn, že zájemci si mohou zápisy z jednání zapůjčit k prostudování na OU Hrádek .
Také jsem se opakovaně pozeptal, proč se naše obec nepodílí na programu Revitalizace Olše, na kterém se aktivně podílejí všechny okolní obce ( budování kanalizačních sítí a čističek odpadních vod ). Byl jsem opět upozorněn na počet obyvatel Hrádku .
Z druhé strany ale zazněla informace , že se nadále jedná o výstavbě levnější verze takové kanalizace. Nějak tomu už přestávám rozumět. Pokud existuje, byť teoretická možnost podílet se na kolektivním tažení, které svítá šance na úspěch tak to ne. Podle zastupitelů Hrádku je lepší zkoušet to vlastní, podle mě v konečném důsledku dražší cestou s menší šanci na úspěch. Nemůžu se zbavit dojmu , že při tak obrovských investicích, které kanalizace představuje,tam někdo nepočítá s nějakýma drobkama pro sebe z tak bohatě prostřeného stolu

Jozef Kudela

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Několik postřehů z jednání zastupitelstva z 11.2.09

Autor: Žena

Založeno: 13.02.2009, 10:47

Pane Kudela,
připadáte mi jak literární kritik, který zhlédl divadelní představení a teď o tom píše recenzi.
Sněží, běžte si raději vyházet před chalupu

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Několik postřehů z jednání zastupitelstva z 11.2.09

Autor: Jozef Kudela Muž

Založeno: 13.02.2009, 11:03

Vážená pani ,
jak tak sleduji poslední dobou diskusi tak se nemůžu zbavit dojmu, že jste víc než informovaná o dění na OU Hrádek a ještě ke všemu máte z toho prospěch. O Vaše invektivy ohledně odklízení sněhu nestojím. O tom divadelním představení máte žel pravdu! Nějak to vnímám jako drama pro Hrádek o 10 letém dějství.

Jozef Kudela

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Několik postřehů z jednání zastupitelstva z 11.2.09

Autor: Johny Muž

Založeno: 13.02.2009, 11:51

REVITALIZACE je vynucená věc a nejde o nejlevnější variantu, obce jako H.Lomná, D.Lomná a Hrádek mají to štěstí, byť časově omezené, že do toho projektu nemusejí zatím nic investovat.

Až se nebudou stíhat termíny plnění podmínek EU u větších obcí, je naděje, že ve 2.etapě, která se bude už týkat i Hrádku, předběžně do konce 2015, stát konečně vyrukuje s nějakých rozumným řešení, t.j. probudí se konečně. Je neúnosné, aby nějteré obce z našeho regionu se kvůli kanalizaci a řece Olši zadlužily na 20-50 let a utratily 20-80 mil Kč za to, co by měl financovat normálně stát.

Projektant

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Několik postřehů z jednání zastupitelstva z 11.2.09

Autor: Jozef Kudela Muž

Založeno: 13.02.2009, 11:58

Pane projektante,
děkuji za konkrétní informace ke stávající situaci kolem zmiňovaného projektu revitalizace Olše.

Jozef Kudela

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Několik postřehů z jednání zastupitelstva z 11.2.09

Autor: Robert Borski Muž

Založeno: 15.02.2009, 22:59

Pane Kudelo,

Začínám vážně pochybovat, jestli má cenu reagovat na vaše invektivy, které jsou plné kvaziargumentací a zkreslení. Nechce se mi v té žumpě neustále hrabat a dokazovat fakta podle magnetofonové nahrávky. Píšete barvitě jenom o těch postřezích ze zastupitelstva, které se vám hodí. O čemkoliv pozitivním taktně pomlčíte (např. o tom, že Obec získala dotaci 5,9 mil. Kč na přestavbu budovy OÚ). Chápu, že chcete poinformovat občany o vaší zaujatosti a xenofobii ke všemu, co má původ v zastupitelstvu či jeho neopoziční části.

Plodná diskuze na našich stránkách bezesporu je. Avšak za spoustou různých anonymů není vždy spousta skutečných lidí. Když se někdo napíše K S, Monika, silvestr, je to stále jeden a tentýž počítač. Petr, místní, otec - to je také jeden z příkladů. Komické je, když jeden anonym položí otázku a sám si na ni odpoví.

Co se týče informací ze zastupitelstev, prohlédl jsem celkem 24 internetových stránek obcí Jablunkovska a Třinecka (včetně Hrádku). 22 z nich (kromě Bukovce) zveřejňuje usnesení zastupitelstva. Hrčava oficiální stránky nemá. 10 obcí (ty, které radu mají - včetně Hrádku, publikuje usnesení rady). Zápisy ze zastupitelstva má na svých stránkách pouze 6 obcí (H. Lomná, Vělopolí, Střítež, Hnojník, Řeka a Komorní Lhotka). U pěti z nich má zápis spíše povahu usnesení (příliš se od sebe neliší). Jenom Střítež má zápisy stejně podrobné jako Hrádek a publikuje je na netu. Vy jste na zastupitelstvu požadoval zveřejňování také tzv. předkládacích a důvodových zpráv. Tyto materiály slouží jako pracovní podklady zastupitelům, žádná obec Třinecka a Jablunkovska je nezveřejňuje na internetu. Zápisy rady nebo zastupitelstva jsou k nahlédnutí na OÚ. Můžete kdykoliv v úředních hodinách přijít, prostudovat je, udělat si poznámky a pohledat důkazy k vašim dojmům.

Ze všeho nejzajímavější je fakt, že internetovou diskuzi mají pouze dvě obce z 24 uváděných – Hrádek a Písek (nepočítám knihu návštěv Bukovce a fórum Horní Lomné). Že by v ostatních obcích nepotřebovali tento druh zpětné vazby? Cožpak se obávají, že bude diskuze sloužit jenom k poskytování úlevy podobným kritikům nebo stěžovatelům. Jistě se v každé obci alespoň jeden takový najde.

K odměnám zastupitelů (nepočítám plat uvolněného starosty, který je přesně vymezen zákonem): Neuvolněným zastupitelům bylo v roce 2008 vyplaceno celkem 426 604,- Kč brutto. Jelikož jsme (na můj návrh) zmrazili navyšování, bude tato částka vyplacena i letos. Ovšem, zastupitelstvo může tento stav kdykoliv upravit směrem nahoru i dolů.

Otázka Revitalizace Olzy. Chtěli jsme se, a to velmi usilovně na tomto projektu aktivně podílet, ale nesplnili jsme zásadní kriterium - počet obyvatel nad 3 tisíce. Na zastupitelstvu jsem vám řekl, že není pravdou, že kromě Hrádku se na tomto projektu podílejí všechny okolní obce. Podílejí se jenom ty, které mají víc jak 3 tisíce obyvatel. My nemáme ani dva, stejně jako 9 okolních obcí, které se na tom ze stejného důvodu nepodílejí. Ale tento jasný a prokazatelný fakt vás, zajisté, vůbec nevyvede z iluze, že se na tom, kromě Hrádku, podílejí všechny okolní obce. Obec Hrádek v žádném případě nadále nejedná o výstavbě levnější verze tlakové kanalizace, jak ve vašem „postřehu“ mylně tvrdíte. Zastupitelstvo obce Hrádek před pár lety schválilo výstavbu tlakové kanalizace, která je zhruba o třetinu levnější než kanalizace gravitační. Od této doby se snažíme získat na tuto akci adekvátní dotaci, protože bez ní nejsme schopni stavbu, rozpočtovanou na 140 milionů Kč, profinancovat.

Po přečtení vaší poslední věty se (kromě jiného) nemohu zbavit dojmu, že se snažíte naznačit myšlenku „Podle sebe soudím tebe“.

Robert Borski

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Několik postřehů z jednání zastupitelstva z 11.2.09

Autor: Žena

Založeno: 16.02.2009, 17:14

a koho zajímá jestli se bude přestavovat budova OÚ???

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Několik postřehů z jednání zastupitelstva z 11.2.09

Autor: Muž

Založeno: 17.02.2009, 10:16

no jo hlavně aby princatka měli krásny zámeček ale že školka padá na hlavu to nikoho nezajimá a panu starostovi přeju mnoho kilometru za naše penize

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Několik postřehů z jednání zastupitelstva z 11.2.09

Autor: Jarek M. Muž

Založeno: 17.02.2009, 19:49

Pane místostarosto, proč chcete přestavovat budovu OÚ???? Já si myslím, že je v dobrém stavu, že jsou to vyhozené peníze! Raději je využijte na českou školu, vždyť je to hrůza, že je v tak špatném stavu!!!!
ŠETŘETE TAM, KDE MÁTE!!!!
Proč je na OÚ tolik sekretářek? Člověk když tam příjde, tak stejně nic pořádného nedělají a navíc tam mají teplo, že je tam člověku až zle!

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Několik postřehů z jednání zastupitelstva z 11.2.09

Autor: Robert Borski Muž

Založeno: 17.02.2009, 22:27

Porušuji svou zásadu neodpovídat anonymům, protože cítím, že je třeba vysvětlit některé záležitosti obecně všem čtenářům a to hned, než začnou i jiní kakabuzi glancovat své hlavně a ládovat střelivo.

Můj otec často říkával: „Myslet, znamená nic nevědět“. Když myslíte, že budova je v dobrém stavu, přijďte, rád vás provedu půdou. To budete zírat!

Nechceme obecní úřad jenom přestavět, my ho chceme také zmodernizovat! Budova bude o jedno patro vyšší, bude bezbariérový vstup do samoobsluhy (s vozíky si vyjedete až k autu, automatické dveře, výtah (ocení senioři), větší prostory knihovny se studijní místnosti s internetem (chodí do ní o hodně víc lidí ve srovnání s minulostí), archiv, zázemí pro technický úsek (za budovou), větší zasedací místnost, aby se zde nemuseli tísnit angažovaní občané na zasedáních zastupitelstva, také pro akce typu „Vítání občánků“ zde bude důstojnější prostředí.

Místo, abychom opravovali střechu, která je v dezolátním stavu, za obecní peníze, zažádali jsme o dotaci, protože na tyto účely existuje dotační titul. A světe div se, po dvou letech bez dotací jsme konečně nějaké peníze dostali. Celkem 5,9 mil Kč, což činí 92,5 % plánovaného rozpočtu. Dotace je vázána na tento projekt. My si s těmito penězi nemůžeme dělat, co chceme, například na základě změněných priorit opravovat školu.

Očekával bych i u toho nejtvrdšího kritika alespoň špetku dobré vůle a radosti. Vždyť jde o Hrádek, o obec, kde jste občanem (možná) vy i já. Každá dotace je přece dobrou zprávou. Ale poslední dobou vidím, že někteří lidé se řídí heslem: Čím hůře, tím lépe. A kritiku, že se v Hrádku nic neděje, nestaví, je třeba urychleně přetransformovat do jiné, neohrané podoby. Proto syčí svou písničku o princátkách a zámečku, neboť ztrácejí půdu pod nohama. Tak nevím, zda by je vrácení dotace učinilo šťastnějšími.

Na školu s novou tělocvičnou se snažíme získat dotace už třetí rok. Několik let před tím jsme vyjednávali s majiteli pozemků za školou o prodeji, poté o výměně. To se nakonec povedlo. Až se vyřešil prostor, nechali jsme vypracovat projekty. Náklady na kompletní přestavbu školy činily podle projektu 70 mil. Kč. Požádali jsme o přímou dotaci ze státního rozpočtu a neuspěli jsme. Doporučili nám, že tak obrovskou částku je velmi obtížné získat. V dalším roce jsme tedy stavbu rozdělili na 5 etap a zažádali peníze na první z nich. Opět neúspěšně. Situace se letos zdramatizovala zjištěním statika o nevyhovujícím stavu podlahy pod pátou třídou a ředitelnou. Což nám může při získávání dotace prospět. Děláme nyní pro to všechno, abychom peníze na školu dostali. A já jsem přesvědčen, že je získáme! Nevím sice, jestli z toho budete mít radost vy osobně (čtouce mezi řádky vašeho příspěvku, odhaduji, že spíše budete poukazovat na to, že v obci není kanalizace a my se zabýváme školou), ale naši učitelé, děti i rodiče bezesporu ano. Tristní stav školy je nyní v zájmu médií (byl zde Horizont, Mladá Fronta Dnes, Česká televize, zítra přijede Nova), což já osobně vnímám jako velké pozitivum.

Co se týče sekretářek, žádné na Obci nejsou. Dvě úřednice (v první kanceláři) vykonávají agendu samosprávy, ale také státní správy v přenesené působnosti a to na plný úvazek. V druhé kanceláři sedí dvě účetní, každá z nich pracuje na částečný úvazek. Takže dohromady (svými úvazky) tvoří jednoho plnohodnotného pracovníka.

Jestli je tam teplo nebo ne je subjektivní hodnocení. Ve své kanceláři mám, opět subjektivně hodnotíc, také o něco nižší teplotu a vyhovuje mi to. Určitě jiný pocit má člověk, který přijde ze zimy do místnosti a v kabátu čeká, až mu jeho záležitosti úřednice vyřídí. Jinak vnímá teplo člověk, který tam pracuje.

Robert Borski

Odpovědět na příspěvek