Počasí v Hrádku v roce 2007

27. ledna 2008, 18:38
Každoročně vyhodnocuji počasí Hrádku z dat, které mi poskytuje již od roku 1983 pan Jan Walek. Přestože každý rok se počasí chová úplně jinak než v roce předešlém a úplně jinak než předpovídají pranostiky. Ze statistických výsledků, byť amaterských, lze vyčíst, že průměrné roční teploty jsou v poslední době nadprůměrné.

 

Začalo to mimřádně teplým lednem a únorem. (V lednu i v únoru byly jen 4 dny, kdy teplota klesla pod nulu). Sněžilo jen ve 3. dekádě ledna. Únor byl prakticky bez sněhu. Docela hodně však nasněžilo v březnu.

 

Zajímavé je, že poslední mrazík udeřil 2. května, což byl docela šok pro některé ovocné stromy, zejména jabloně a vlašské ořechy. Ty pak plodily podstatně méně než v jiných letech. Statistika pamatuje nejpozdnější mráz v roce 1995, kdy mrzlo dokonce 3. května.

 

Charakteristickým znakem počasí v červnu byly četné bouřky (některé z nich velmi prudké). 14.6. blesk uhodil do sloupu el. vedení v Dědině a také v Lyngu a vyřadil na několik hodin elektrický proud. Horší bylo to, že několika rodinám zničil elektrospotřebiče (televizory, DVD, modemy).

 

Zahradkáři se radovali z neobvyklé úrody jahod. O prázdninách bylo počasí extrémně teplé, zvláště druhá polovina července, kdy u nás bylo tepleji než v Chorvatsku. Suchý srpen záhy ukončil léto,

 

V září každý očekával babí léto, místo toho bylo velmi deštivo. Houbaři měli nemalou radost, opět se těšili z rekordních úlovků. Co se úrody týče, dařilo se bramborům. Také švestek bylo poměrně dost. Neslaný nemastný říjen přece jenom přinesl malou raritku - časný první sníh. Začalo sněžit  již 20. října. Ale opět to nebyl absolutní rekord, vždyť v roce 1994 se první sníh objevil již 9. října. Ale skutečný sníh, který se udržel několik týdnů přivezl svatý Martin (11.11.), což bylo na dnešní poměry relativně včas.

 

Mrazivá pani zima začala kralovat v druhé polovině prosince, kdy teplota vůbec nevystoupila nad nulu. Nejnižší mráz byl den před Štědrým dnem, kdy bylo všehovšudy -8 °C. Ale kde jsou ty teploty jako 7.1.1985? Tehda bylo naměřeno -31°C.

 

Loňský rok by se dal charakterizovat jedním slovem: Druhý. Druhý, protože za dvacet čtyři roky, kdy jsou k dispozici data měl jmenovaný rok druhý největší počet teplotních rekordů a druhou nejvyšší průměrnou roční teplotu.

Přílohy:

  • Počasí v Hrádku v roce 2007
    Počasí v Hrádku v roce 2007
  • Počasí v Hrádku v roce 2007
    Počasí v Hrádku v roce 2007