Nordic walking - Trasa k šestisetleté lípě

25. ledna 2017, 13:45

 

Barva značení: zelená

Délka trasy: 5,6 km

 

 

Velmi nenáročná trasa je určena všem turistům a milovníkům Nordic walking, kteří dávají přednost rovinatým terénům. Trasa prochází různými typy krajiny. Začátek trasy je stanoven v obecním parčíku, který se nachází v samém centru obce naproti budovy obecního úřadu. Vydáte se západním směrem kolem budovy PZKO a pomníku civilním obětem II. světové války. Nejprve projdete mostem přes řeku Olzu. Z mostu je parádní pohled na kaňonovité údolí řeky, která je chráněným územím, zařazeným do systému Natura 2000. Předmětem ochrany je vydra říční a mihule potoční.

Za mostem zahnete doprava a po 200 metrech narazíte na informační tabuli, poutající ke krátké odbočce z trasy, k návštěvě nejkrásnějšího místa Hrádku, lokality Belko. Jedná se o místo s jedinečnou skálou hřibovitého tvaru, zvané Belko. Pod skálou kdysi ve středověku stávala opevněná tvrz, kde podle legendy žil loupeživý rytíř. V místě je i příjemné posezení s restaurací nad peřejemi řeky.

 Trasa dále pokračuje po místní komunikaci směrem k Bystřici a po dalších 200 metrech odbočuje do prudkého kopce mezi domy. Na kopci je nenápadná odbočka z trasy mezi ploty, k ohromné, majestátní lípě, která pamatuje zrození Hrádku. Její věk je totiž odhadován na víc jak 600 let. Lípa malolistá je chráněna státem a je prokazatelně nejstarším stromem v regionu. Od lípy se vydáte západním smerem polní cestou mezi lány polí naproti hoře Ostrý, která se svým homolovitým vrcholem týčí do výše 1044 m. n. m.

Polní cesta se vnoří do lesa Rovňa, kde po cca 300 m stezka odbočí doleva. Následuje 1,3 km dlouhý, absolutně přímý úsek smrkovým lesem jižním směrem, na jehož konci se dáte doleva a pokračujete obloukem zpátky okrajem lesa. Cestou míjíte dvě usedlosti. Následuje konečná etapa severním směrem po asfaltové silnici mezi domy, posléze z kopce dolů k onomu krásnému modrému mostu přes šelestivě tekoucí řeku Olzu.

 

 

  • Nordic walking - Trasa k šestisetleté lípě
    Nordic walking - Trasa k šestisetleté lípě
  • Nordic walking - Trasa k šestisetleté lípě
    Nordic walking - Trasa k šestisetleté lípě