Jak se stát rytířem Řádu čtenářského

3. dubna 2006, 15:18

To je velmi jednoduché. Stačí být posluchačem prvního ročníku a v Hrádku, zajít do obecní knihovny v Hrádku, prokázat, že znáte všechna písmenka, splnit několik dost složitých úkolů na pracovním listu a je to.

Tyto strohé řádky nevystihují nádhernou atmosféru, kterou zažili naši prvňáci 22. dubna 2006 v naší knihovně. Paní knihovnice Petra Borská si pro budoucí návštěvníky připravila krásné povídání o knihovně a  knihách. O tom, jak se ke knihám chovat, jak si je vypůjčit, jak je nepoškozené vrátit. Předala dětem perníkový klíč k písmenkům a za to se dočkala první odměny – sborové recitace Hrubínovy pohádky Perníková chaloupka. Pak následovala výše zmiňovaná zkouška z čtenářství – všechny děti splnily své úkoly bezchybně. Paní Petra si pro připravila pracovní listy, puzzle a sladké odměny. To bylo radosti.

To nás čekal ještě vrchol celého dopoledne. Paní Borská pozvala našeho pana starostu Pavla Tomčalu a ten po přednesení rytířského slibu a jmenovací formule pasoval položením  pravého pohádkového meče na rameno všechny prvňáčky na rytíře Řádu čtenářského. Byl to nádherný zážitek.

Ředitelka školy pak předala paní Petře Borské medaili Za rozvoj čtenářství u dětí v Hrádku, kterou ji poslal sám Večerníček  - druhá odměna paní Borské.

 

Děti se s panem starostou, paní Borskou a nyní i jejich knihovnou rozloučili písničkou Voláme sluníčko a … byly opět sladce odměněny.

Na malé škole v malé obci musí pracovat pilně každý. Fotograficky zdokumentovat celou akci bylo úkolem praktikantky slečny Dominiky Muchové.

Za nádherně a plně prožité dopoledne děkuji všem zúčastněným, hlavně paní Borské, která svým milým a přívětivým vystupováním nám učitelům pomáhá udělat z dětí čtenáře, protože bez znalosti čtení vám ani nejmodernější počítač nepomůže.

 

Mgr. Libuše Ježowiczová,

řed. a Hrádek